Rinoplasti (rhynoplasty) burun ameliyatının bir diğer adıdır. Burun ameliyatları acık teknikle ya da kapalı teknikle hastalar uzerinde uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında burna uygulanan cerrahi kesilerin hepsi burnun ic kısmından gercekleştirilmektedir,…

Rinoplasti (rhynoplasty) burun ameliyatının bir diğer adıdır. Burun ameliyatları acık teknikle ya da kapalı teknikle hastalar uzerinde uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında burna uygulanan cerrahi kesilerin hepsi burnun ic kısmından gercekleştirilmektedir, tip burun ameliyatlarında hastanın toparlanması acık tekniğe gore daha hızlı gercekleşir ve burunda en ufak bir ameliyat izi kalmaz. Acık tip cerrahi burun ameliyatları kişinin burnu uzerinde kesi yapılarak uygulanır.
Burun ameliyatları oncesinde uzman hekimlere en cok sorulan soru “canım acıyak mı?” dır. Burun ameliyatlarında ameliyat esnasında hastaya genel ya da lokal anestezi uygulandığından operasyon esnasından kişi herhangi bir acı hissetmez. Ameliyat sonrasında ise buruna konulan tamponların cıkarılması esnasında kucuk miktarlarda acı hissedilebilir. Ozellikle acık teknikle yapılan burun ameliyatlarından sonra hastanın gozkapakları ve goz cevrelerinde kucuk şişlikler ile hafif duzeylerde morarmaların gorulmesi normal bir durumdur. Tabi ki hastanın bunyesi ve yapılan işlemin etkisine gore kişinin yukarıda bahsedilen bolgelerinde hicbir morarma da gozlemlenmeyebilir. Burun estetiği ameliyatının akabinde hasta aynı gun icerisinde hastaneden taburcu olabilir bu durum daha cok kapalı teknikle yapılan burun ameliyatlarında gorulmektedir, hastanın bir ya da daha fazla gun burun ameliyatından sonra hastanede yattığı durumlar da daha cok acık teknikle yapılan burun ameliyatlarında gozlemlenmektedir.
Burun estetiği ameliyatlarında septum deviasyonu olarak adlandırılan ve nefes alma gucluklerine sebep olan bozuklukların da giderilmesi mumkundur. Kişinin burnundaki Septum yapısının eğriliğini duzeltmek amacıyla hastaya uygulanması gereken yegane tedavi hastanın septum bolgesinde eğriliğin tespit edilip bunun bir ameliyat vasıtası ile uzman hekimlerce duzeltilmesi işlemidir. Septoplasti olarak adlandırılan bu cerrahi teknikte hastanın burun mukozasına herhangi bir zarar verilmeden hastanın eğri olan septum kemiği ve septum kısımlarında bulunan bolgelere ozel bir kıkırdak desteği eklenilir.
Bakınız : Burun Estetiği İstanbul
Kimi uzman cerrahlarca hastalara uygulanmakta olan tekniklerde ise kişinin burun bolgesindeki septum kıkırdaklarının tamamının yerlerinden cıkartılması durumunda ise kişinin burun sırtında ceşitli duşmeler ve şekil bozuklukları gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Konusunda deneyimli ve uzman bir estetik cerrahın ellerinde hastanın bahsedilen bu sorunlardan uzak kalması hastanın sağlığı acısından onemlidir. Septum ameliyatlarının tamamı burnun icerisinden yapılmaktadır.
Bilgi icin teşekkurler : Dr. Arda Katırcıoğlu