Bir canlı yayın uygulaması olan Periscope, her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına ulaşıyor. Türkiye'de geç keşfedilmesine rağmen yavaş yavaş atak yapan uygulama, mobil cihazlardaki yerini almaya başladı.

Periscope çok konuşulan ve duyulur duyulmaz hakkında araştırma yapılan yeni gözde uygulamadır.Geçtiğimiz yıldan bu yana sıkça duyduğumuz periscope’un ne işe yaradığını Twitter kullanıcıları zaten bilmektedir. Periscope, Twitter adı verilen sosyal medyanın bize sunduğu ve üzerinden canlı yayın yapabildiğimiz üstelik bunu ücretsiz olarak kullanabildiğimiz,twitter hesabınızın olmasından başka şartı olmayan bir uygulamadır.Periscope anında video çekme özelliği sağlayan telefonlarınızdan ya da bilgisayarlarınızdan canlı olarak izleme imkanı sağlar.Kullanıcılarınızın tamamına videolarınızı canlı olarak izleme imkanı sağlar. Twitter’da hesabınız olduktan sonra periscope’u ücretsiz indirerek faydalanabilirsiniz. Periscope özelliği ile uzun süreli videolar çekebilirsiniz. Periscope uzun süreli sarj dayanımı da sağlar.

Periscope akıllı telefonların tamamıyla uyumludur. Android,IOS ya Windows özelliği olan tüm işletim sistemlerine uyumuyla dikkat çekicidir.Ayrıca videolarınızı izleyen kişiler canlı canlı izledikten sonra,yorum yapabilir,emojiler gönderebilir. Twitter hesabınız üzerinden yaptığınız bu uygulama gerçek bir canlı yayın aracıdır.Denetçisi olmayan bu canlı yayın aracı,bazen başkalarının sınırlarını ya da haklarını ihlal edebilmektedir.Denetçisi bulunmasa dahi twitter hesabınız üzerinden ulaşılabilir.Yayın yasağında olan ya da paylaşılmaması gereken şeylerin yayınların yapılmaması doğrudur.

Periscope canlı yayınını kullanmak için android ya da ios işletim sistemine sahip cep telefonlarınızdan appstore ya da Google play store mağazalarından size uygun olan marketten bu uygulamayı indirin ve twitter hesabınız varsa direk kullanmaya başlayın. Periscope’u indirdikten sonra canlı yayın yapabilmek için altta duran kamera simgesine basmanız gerekiyor.Yayınınızın nasıl olduğuna siz karar verirsiniz,bildirilip bildirilmemesine ya da facebooktan yayınlanıp yak yayınlanmamasına…Üstelik ücretsiz olarak twitter üzerinden yaptığınız bu paylaşımla,anında yorumlar alabilirsiniz.ayrıca periscope’n diğer özellikleri arasında daha önce yayınlaşmış canlı yayın geri dönülerek tekrar tekrar izlenbilir. Periscope üzerinden yaptığınız canlı yayını Start Broadcast’bölümüne tıklayarak yayına başlatabilirsiniz.