Yapılan araştırmalara gore, eğitim seviyesi ve geliri yuksek olan bayanların, gec cocuk sahibi olduğunu ve coğunlukla ikiz cocuk doğurduğu belirtildi. 1980 yılında doğan her elli uc cocuktan birinin ikiz olduğunu,...
Yapılan araştırmalara gore, eğitim seviyesi ve geliri yuksek olan bayanların, gec cocuk sahibi olduğunu ve coğunlukla ikiz cocuk doğurduğu belirtildi. 1980 yılında doğan her elli uc cocuktan birinin ikiz olduğunu, fakat 2008 yılından itibarem bu sayının otuz bir olduğu belirtiliyor.
Eğitimi yuksek olan kadınların 30’lu yaşlarda cocuk sahibi olması ve daha erken yaşta anne olan kadınlara nazaran ikiz cocuk sahibi olmayı dort kat arttırdığı belirtiliyor. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtlamayı arttıran folikul uyarıcı hormonu, ikiz bebek şansını arttırıyor. Uzmanlar, otuz yada otuz beş yaş ustu kadınların hamile kalması zorlaşıyor ve buna bağlı olarak tup bebek tedavisi uygulanıyor. Doktorlar, embriyoyu rahime fazla olarak enjekte ediyor ve folikul hormonunu uyarıldığı icin otuzlu yaşlardan sonra kadınların ikiz bebek doğurma şansı daha fazla oluyor.