Dudak estetiği, her şeyin modası olduğu gibi estetik ameliyatların da bir modası var. Nasıl modada 80'lere ya da 70'lere donuş var diye duyuyorsak, şimdilerde de bir zamanlar en sık yaptırılan ameliyatlar arasında yer alan dudak estetiği modasına donuş soz konusu. Bu operasyonlarla ilgili tum ayrıntıları Plastik Cerrah Op. Dr. Nuri Battal'a sorduk.
Estetik operasyonların modası var mı gercekten ?

Kimilerine ilginc geliyor olabilir ama sorunuzun cevabı 'evet', var.
Son donemlerin modası nedir peki ?

En cok yaptırılan operasyonlara bakınca ilk sıralarda dudak, vajina ve gobek estetiği geliyor.
Dudak estetiğine gelirsek, insanlar bu ameliyatı neden yaptırmak istiyorlar .Dolgun dudaklara sahip olmak bu kadar onemli mi ?

Yaptıranlar icin onemli, cunku dolgun ve diri dudaklar guzellik simgesi olduğu kadar aynı zamanda gencliğin, cekiciliğin, doğurganlığın, seksiliğin, dişiliğin ve en onemlisi guzelliğin olmazsa olmazlarından biri. Yuz guzelliğinde en onemli tamamlayıcı unsurlardan biri olan dudakların da guzel olması yuzun butunluğunu tamamlaması acısından da cok onemli.
Dudakların buyukluğu, dolgunluğu, ince veya kalın olması yuzun diğer elemanları olan burun, yanaklar, gozler, kaşlar, cene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olmalı. Kalın ve dolgun dudaklar gencliğin ifadesi olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş dudaklar yaşlılık ifadesidir.
Dudaklar yuzun estetik gorunumunde cok onemli bir yer tutuyor. Bu nedenle dudakların diri ve dolgun gorunmesi yuzumuzdeki genclik ve sağlık ifadesini guclendiriyor.
Daha cok kimler bu ameliyatı yaptırıyor ?

Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yuzundeki genclik ve guzellik ifadesini guclendirmek isteyenler ya da daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Dudakları ince ve kırışık olanlar kadar, normalden kalın olanlarda da inceltme ameliyatları yapılıyor. Bir de dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı alınmak zorunda kalınan hastalarda yeniden dudak yapmaya yonelik ameliyatlar yapılıyor. Bu tip dudak onarım ameliyatları estetik kadar fonksiyon acısından da buyuk onem taşıyor.
Nasıl bir yontem izleniyor ?

Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları duzelterek dolgunlaştırmak icin pek cok yontem var. Bunları uc ana grupta inceleyebiliriz: Yabancı dolgu malzemeleri, hastanın kendi dokuları ile doldurmak, dudakları ameliyat ile yeniden bicimlendirmek.
Yabancı dolgu malzemeleri yonteminde neler kullanılıyor ?

Sıvı silikon ve silikon yağı, gecici dolgu maddeleri ve diğer katı formdaki dolgular.
Bunlarla ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse de, sıvı silikon ve silikon yağı:

Dudak kalınlaştırmada yıllardır kullanılmakta olan sıvı silikon ve silikon yağı icerdiği olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda ceşitli komplikasyonlara neden olmasından dolayı artık gunumuzde kullanımı Amerikan gıda ve ilac kurumu FDA tarafından estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direk doku icine enjeksiyonu yasaklandı. Buradaki uygulama meme ameliyatlarında yapılandan farklı, onu belirtmekte fayda var. Meme ameliyatlarında jel silikon kalın bir kılıf icinde meme altına yerleştiriliyor ve istendiğinde cıkarılıyor. Hicbir sakınca icermiyor. Ancak dudağa enjekte edildiğinde bu silikon sıvı olduğu icin doku aralarına yayılıyor ve cıkarmak imkansız hale geliyor. Dudak dokusunda enflamasyona neden olmakta, ayrıca surekli yer değiştirdiği icin hastalarda şekil bozukluğuna yol acıyor. Ulkemizde hicbir plastik cerrah yuze sıvı silikon veya silikon yağı enjeksiyonu uygulamıyor.
Gecici dolgu maddeleri yonteminin bir zararı var mı ?

Bu yontemde kollajen, Hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız malzemeler kullanılıyor. Kollajen, sığır derisinden elde ediliyor. Deli dana hastalığının ortaya cıkışı ile kullanımı neredeyse durdu. Ayrıca hayvan proteini olduğu icin alerji riski var, test yapılmadan kullanılmamalı. Yuzdeki kırışıklıkları duzeltmek icin de uygulanan Hyalurinik asit en yaygın olarak kullanılan malzeme. Restylane® denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında uygulama cok basit ve hasta hemen normal hayatına donebiliyor. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı oluyor ve bu surenin sonunda tekrarlamak gerekiyor. Kimyasal olarak elde edildiği icin alerji yapmıyor ve risksiz. Bu maddeler dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek icin kullanılıyorlar. Daha fazla kalınlaşma gereken durumlarda yetersiz kalıyor.
Diğer katı formdaki dolgular nasıl yapılıyor ?

Bunlar enjekte edilenler gibi enjektorle değil, ufak bir ameliyatla yerleştirilen malzemeler. Alloderm insan derisinden elde ediliyor. Konulduktan sonra bir yıl icinde eriyerek kayboluyor. Gortex denilen malzeme ise kalıcıdır. Dudak kenarlarından yapılan kucuk kesilerden dudak icine yerleştiriliyor. Konulduğu şekilde kalıyor ve şeklini muhafaza ediyor. Sakıncası ise zamanla dudağı delerek dışarı cıkabiliyor olması.
Dudak kalınlaştırma ve dolgunlaştırma hastanın kendi vucudundan alınan dokularla da yapılabilir. Bunlar neler ?

Yağ Hucreleri:

Hastanın kendi vucudundan cekilerek alınan yağ hucreleri dikkatli bir işlemden gecirildikten sonra dudaklara ve eğer gerekiyorsa başka kırışıklıklara enjekte ediliyor. 3-6 ay icinde konulan hucrelerin %20-30'u geriye kalıyor. İşlem birkac defa tekrarlandığında etkili bir dudak kalınlaştırma sağlanabiliyor. Hicbir zararı yok; alerji gibi riskler icermiyor. İşlem lokal anestezi altında yapılıyor. Şişlikler birkac gunde geciyor. Son derece kolay bir uygulama. Fazla dolgunluk gerektiren durumlarda oldukca etkili.
Deri Hucreleri:

Hastanın kendi vucudundan orneğin, karın veya meme kucultme ameliyatı sırasında cıkan derilerden veya daha onceden vucutta kalmış yara izlerinden cıkan skar dokusundan alınan deri altı dokusu ve yağ hucreleri karıştırılarak doku kokteyli şeklinde dudaklara enjekte ediliyor. Bu yontemde konulan hucrelerin bir kısmen eridiği icin 2-3 defa tekrarlamak gerekiyor. Zararsız ve en iyi yontemlerden biri. Alerji riski de yok.
Dolgu maddesi kullanmadan ameliyatla da kalınlaştırmak mumkun mu ?

Evet. Pek cok teknik mevcut. Bu yontemlerden uygun olanı, plastik cerrah hastanın dudak yapısına ve durumlarına gore seciyor. En iyi ve kalıcı sonuclar bu tekniklerle alınıyor. Diğerleri gibi gecici değil. İyileşme 2-5 gunde tamamlanıyor. Bunlar, lokal anestezi altında yapılan basit ameliyatlar.
Martı kanadı tekniği:

Burada amac dudak kenarını yukarı taşıyarak dudağı genişletmek. Kesi ust dudak kenarından ve yukseltilmek istenilen ust kısımdan yapılıyor ve daha sonra arada kalan deri cıkarılıyor, dudak derisi ustteki cilde dikiliyor ve dudağın pembe kısmı yukarı doğru kalkmış oluyor. Bu teknik cok ince dudaklar ve dudak kenarları cok kırışık olan hastalar icin iyi bir yontem. Sonuc kalıcı oluyor.
Boğa boynuzu ya da burun altı dudak kaldırma:

Burnun hemen alt kenarından kıvrımlara uygun olarak boğa boynuzu şeklinde kesilerek bir miktar deri cıkarılıyor ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı doğru asılmış oluyor. Burun altında ince bir kesi izi kalıyor. Bu teknik, ust dudak derisi geniş olan hastalarda bu mesafeyi kısaltmak icin de kullanılıyor. Boylece ust dişlerin gorunmesi sağlanmış oluyor. Sonuc yine kalıcı oluyor.
Paris dudak:

Dudak kenarları ve filtrum denilen ust dudakta burun altında kalan cukurluğun kenarlarının dolgu maddeleri veya yağ hucreleri ile belirginleştirilerek yapılan dudağa verilen isim.
V-Y tekniği:

Ust ve alt dudaklara ağız icinden V şeklinde kesiler yapılarak sonrada Y şeklinde dikilerek dudaklar dolgunlaştırılıyor.
Dudak Asma:

Burun icinden yapılan kucuk bir kesiden gecirilen dikişler dudaktan da gecirildikten sonra bağlanıyor ve dudak yukarı doğru kaldırılıyor. Gorunen bir iz kalmıyor. Oldukca etkili bir yontem.
Etiket dudak Dudak estetiği Dudak Estetiği Ameliyatı Dudak estetiği nasıl yapılır Dudak Kalınlaştırma Gecici Dolgu Dudak dolgunlaştırma Estetik estetik ameliyatlar estetik ameliyat