Guzellik kadınların vazgecilmezi... Guzel ve bakımlı gorunmek icin her yonteme acıktırlar. Estetikte bu yontemlerden sadece biri... İşte en sık yapılan estetik operasyonlardan biri... Burun estetiği hakkında guzel bir yazı... Son birkac yıldır, botoks ve dolgu uygulamalarıyla burunda gecici kucuk duzeltmeler yapılabiliyor.

Burundaki bazı kusurlar ameliyata gerek kalmadan duzeltilebiliyor. Yeditepe Universitesi Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstruktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, burundaki kucuk sorunlar, dengesizlikler, uyumsuzluklar ya da ameliyat sonrası oluşan kusurların botoks ve dolgu kullanılarak duzeltilmesinin mumkun olduğunu belirtiyor.

Bu işlemle, sonucların kalıcılığının 4 aydan 2 yıla kadar uzayabildiğini vurgulayan Karacalar, işlem hakkında şu bilgileri veriyor: “Botoksla burun sırtındaki tavşan cizgileri duzeltilebiliyor, acık duran burun kanatları daraltılabiliyor, burun ucunu ceken kas aktif ise burun ucu kaldırılabiliyor. Dolgu ile burun koku ve burun sırtını doldurarak daha duzgun bir catı elde etmek; burun dudak acısını doldurarak burun ucunu kaldırmak ya da burun ucunu doldurarak daha zarif bir uc elde etmek mumkun.” Ayrıca cerrahi sonrası olabilecek kucuk duzensizliklerin de dolgu ile kamuflajının yapılabildiğini soyleyen Karacalar, bu duzensizliklerin -ozellikle burun sırtında- kolayca duzeltilebildiğini belirtiyor. Sonuctan memnun olunması durumunda ise sonucu kalıcı hale getirme işlemlerine başlanabiliyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; hafif sorunlar dışındaki burunlarda bu tur işlemlerin estetik cerrahi ameliyatlarının yerini alması soz konusu değil. Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yapılan işleme dair ise şunları soyluyor: “Burunda dolgu amaclı kullanılan urunler genellikle hyaluronik asit jel ve hidroksiapatittir. Bu urunler fizyolojik kabul edilir ve bedenle uyumludurlar. İşlemler yuzeysel uyuşturucu kremlerin uygulanmasından sonra ince iğnelerle yapılır. Kısa zamanda gecen hafif bir şişme ve kızarıklık dışında sorun oluşturmaz.” İnce dudak burnu buyuk gosterir.

Dolgunun etkisinin işlemden hemen sonra gorulebileceğinin de altını cizen Prof. Dr. Ahmet Karacalar, “Boylece kişi aynadaki goruntusunu takip ederek, hekimi yonlendirme şansı bulabilir” diyor. Botoksun etkisi icinse bir hafta beklenmesi gerektiğine dikkat cekiyor. Dr. Karacalar, buruna komşu yapıların da goruntuyu etkilediğini sozlerine ekliyor: “Kan sulandırıcı ilac kullananlarda, hamilelerde, sinir-kas hastalığı olan kişilerde bu ikilinin kullanımı uygun değil. Daha iyi bir yuz uyumu icin buruna komşu yapıların da bazen tedavisi gerekebilir. Bunların başında da dudak geliyor. İnce dudak, burnu daha buyuk gosterir. Dudağın dolgunlaştırılması, goreceli olarak burnu kucultecektir.

Burundaki kucuk sorunlara bu tur bir yaklaşım, bizim estetiğe temel yaklaşımımız olan holistik estetiğin tipik bir orneğidir. Bu yaklaşımın temelinde estetik sorunlara cok farklı acılardan bakmak yer alır. Oyle ki burnu ile ilgili cok kucuk bir sorunla başvuran kişide beden algısının durumunu dahi saptamaya calışıyoruz. Kişinin beden algılamasında yanlışlıklar varsa, bu sorunu duzeltmeden herhangi bir girişim yapmamayı tercih ediyoruz.”
Etiket Burun Estetiği Estetik Prof. Dr. Ahmet Karacalar burun estetiği resimleri burun estetik resmi estetik foto estetik resimleri Ameliyatsız Burun Estetiği