Cok eski cağlardan beri istenmeyen kıllardan kurtulmak icin insanoğlu değişik yontemler denemiştir. Rasgele secilmiş sağlıklı genc beyaz kadınların %4 u yuzdeki kıllardan şikayet etmektir. Ten renginin ve yaşın artması ile birlikte bu oranda artmaktadır. Kadınlarda hormonların fazla salgılanması hormon ureten bazı tumorler yada dışarıdan uygulanan hormon tedavileri hirsutizm denen erkeğe benzer kıllanmalara sebep olmaktadır. Ancak aşırı kıllanma yada istenmeyen yerlerde kılların cıkması yalnızca kadınları değil aynı zamanda erkekleri de rahatsız eden bir sorundur. Erkeklerde ozellikle sırt omuzlar ve kulaklar, kadınlarda ise yuz, goğusler,bacaklar ve alt karın en sık problem olan bolgelerdir.
Kılların traş edilmesi, cımbız, kimyasal maddeler ve ağda gibi yontemler gecici cozumler sağlamaktadır. Bugun teknolojik gelişimlerle beraber ortaya cıkan yontemler de ceşitlenmiştir. Orneğin cok değişik kremler mevcuttur bu iş icin ama FDA tarafından 12 yaşından buyukler icin onaylanan tek kıl dokucu krem eflornithine hydrochloride'dir (Vaniqua) ilac ilk kez, ‘‘uyku hastalığı’’nın tedavisi icin [icreklam]uretildi. Ancak, sonradan keşfedilen ‘‘kıl dokucu’’ etkisi icin kullanılmaktadır. Ozellikle postmeapozal donemdeki bayanlar kullanmaktadır. Bu kadınların %58 'i yuz bolgesi icin kullanmaktadır. Kalıcı etki gostermez ama lazer tedavisi ile birlikte kullanılabilir. Geleneksel olarak uzun sureli tek kıl dokme yolu, elektrolizdir; hasta icin daha sıkıntılı bu işlem zaman alıcı ve kucuk bolgeler ile sınırlıdır cunku her bir kıla işlem tek tek uygulanır.
Gunumuzde daha geniş bolgelere uygulamanın yapılabildiği daha hızlı ve daha az acı verici bir lazerin kullanılması yoluyla kıllar, vucuttan temizlenebilmektedir.Bu tur bir lazer ilk kez 1963 de tanımlanmıştır 1983 de Oshiro ve Maruyama benlerin ruby laserle tedavisi sonrası ciltte hasarla birlikte bu bolgede kıl kaybı olduğunu bildirilmiştir. Aynı yıl Anderson ve Parrish deriye zarar vermeden kıl kokune duyarlı lazer teorisini geliştirdiler.Epilasyonda FDA onayı ile ilk kez Q anahtarlı Nd:YAG lazerler kullanılmıştır.Ancak bu metodla kıllar uc ay sonra tekrar cıkmaktaydı kalıcı bir etki sağlayamamıştı. 1966 da Anderson ve Parrish in teorisi Grossman ve arkadaşları tarafından normal mode bir ruby lazerle denendi. 1998 de Dierickx ve arkadaşları bu lazerle yapılan iki yıllık tedavi sonuclarını yayınladılar. Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyları 694 – 800nm arasında değişmektedir. Dalga boylarına gore lazerler Ruby, Alexandrite, Nd YAG gibi isimler alırlar. Alexandrite lazerlerde 755 nm. Dalga boyunda ışık kullanılır. Bugun lazer adı altında bircok farklı uygulama mevcuttur. Epilasyon amacı ile kullanılan lazerlerde cilt ve kıl rengi değerlendirilmektedir. Kısa dalga boyları melanin tarafından daha iyi emilir,bu nedenle koyu tenlilerde kıl kokune ulaşabilecek kadar derine inemezler. Siyah sac ve acık ciltli hastalarda bu lazer daha etkilidir Esmerlerde kızarıklık ve su kabarcıkları gibi yan etkilere neden olabilir.
Ticari kaygılarla kılların %100 temizlendiği ve asla geri cıkmadığını soylemek kesinlikle doğru değildir. Bazı insanlarda lazer epilasyonun etkisi cok az olabilirken bir coğunda tatmin edici cok iyi sonuclar alınabilmektedir.
Long Pulsed Alexandrite Lazer (755 nm):Alexandrite lazer de Ruby lazer gibi kısa dalga boylu dolayısıyla melanine duyarlılığı fazla olan bir lazer tipidir. İdeal cilt tipi acık ten koyu renk kıldır. Esmer tenlerde kullanımı kısıtlıdır, bu cilt profilinde yan etki riski ruby lazerden daha az olmakla birlikte yine de alexandrite lazerin koyu tenlilerde kullanımı onerilmemektedir.
Nd: Yag Lazer (1320 nm) :İki formu vardır Long pulsed ve Q-switched ,Yara izleri, akne izleri, kırışıklarda ve damar lezyonlarında kullanılabilen. Daha koyu renkli ciltlerde epilasyon amacı ile de kullanılan bu lazer de deriye lazer enerjisini gonderirken en dış tabakayı koruyan ozel soğutucu unitesi mevcuttur, deride kollagen miktarını ve dolaşımı arttırarak derinin genc gorunum almasını sağlayan yuz gencleştirici tedaviler arasında yer almaktadır. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti cok azdır,
Q-switched Nd: YAG Lazer :Ağrısız hızlı ve yan etkisi olmayan koyu tenli kişilerde epilasyon ve cilt lekelerinin ve dovme murekkebinin temizlenmesi amacı ile kullanılır.
Diode Lazer :(800 nm) Yeni bir teknoloji olması dolayısıyla henuz yeterli yayın yoktur. Diode lazer uygulamalarında, bu dalga boyunun melanine bağlanma kapasitesinin daha az olması nedeniyle derinin ust tabakalarını rahatlıkla gecip kıl kokune daha kolay ulaşarak sadece kıl govdesini değil kıl kokunu de tahrip ettiği duşunulmekte. Bu lazerle tip 3 (buğday ten) ve daha koyu tenlilerde kalıcı epilasyon sağlama şansı daha yuksektir. Hipopigmentasyon( beyaz beneklenme) ve hiperpigmentasyon( koyu beneklenme),yanık, su toplama gibi yan etkiler daha az olarak gorulebilmektedir
Ruby Lazer : Q-Switched, Normal ve long pulsed formları vardır.Normal ve long pulsed olanları epilasyonda kullanılır.Ruby lazerde kullanılan lazer enerjisi kısa dalgaboylu olduğundan melanine yuksek bağlanma ozelliği gosterir bu nedenle esmer ve koyu tenlilerde etkinliği zayıf, yan etkileri fazladır.Long Pulsed model etkinlik ve yan etkiler acısından daha guvenli bir model olduğundan kullanılması onerilen modeldir. Kıl folikulleri tamamen yok olmaz, ancak daha kısa zayıf ve acık renkli kıl uretirler
Q-switched Ruby Lazer 694 nm Derideki pigment ve melanin dokusunda yoğunlaşan bir lazer olduğu icin ozellikle dovme cıkartmak icin kullanılabilir.Bunun dışında solar lentigolar bununla tedavi edilebilir.
Intense Pulsed Light (IPL) Gercek bir lazer değildir. Bircok dalga boyu birden yayılır. Filtre kullanılarak istenen dalga boyuna ayarlanır (600-1100nm).Yanlızca pigmente ,damarsal lezyonlarda ve epilasyonda kullanılır. Bu sistem daha cok facial rejuvenation (yuz gencleştirme) sistemi olarak kullanılmaktadır. Derideki bazı lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Tedavi sonrası, lekeler 10-14 gunde kaybolur. Lezyonlar diğer lazerlere oranla on kat daha hızlı tedavi edilir Epilasyon icin tum deri ve kıl tiplerinde kullanılabildiği soylenmekle birlikte de kullanımı fazla ayrıntılı ve zor olan bu lazer acık renk ciltler dışında deride sık olarak hassasiyet ve yanıklara neden olabilmektedir.
Lazer peeling, resurfacing (CO2 Lazer - Erbium YAG Lazer - Fraxel™ lazer)
Lazer peeling karbondioksit (CO2) lazerle hasarlı veya kırışık deri tabakası soyulur. Coğunlukla ağız ve goz cevresinde kırışıklıkların azaltılması amacı ile uygulanır. Ancak yuzdeki iz ve lekelerin tedavisinde de başarılıdır. Lazerle peeling tum yuze veya yalnızca belli bolgeye uygulanabilir. Bu yontemin cerrahi metotlara gore daha az kanama, kızarıklık ve işlem sonrası rahatsızlığa neden olduğu bildirilmektedir. Fakat lazer peeling herkese uygun değildir. Bazen, dermabrazyon veya kimyasal soyma gibi diğer resurfacing tedavilerini kullanmak daha iyi olabilir. Temelde tum soyma tedavilerinin prensibi aynıdır. Once derinin dış tabakası soyulur. İyileşirken yeni hucreler oluşur ve daha puruzsuz, sıkı ve genc bir deri yuzeyine kavuşulur. Calışmalar sonucunda lazerle tedavi edilen deride oluşan değişikliklerin klasik dermabrazyon ve peeling ile aynı olduğu gosterilmiştir. Yuzeysel veya orta derinlikte peeling icin lazer epidermise ve papiller dermise sınırlandırılmalıdır. Daha derin resurfacing icin retikuler dermisin ust tabakaları da uzaklaştırılabilir. Değişik derinlikler, doğru noktaların ve kırışıklıkların tedavisini sağlayacaktır.
Koyu tenli hastalarda pigmentasyon değişiklikleri riski daha fazladır. Son bir bir bucuk yıl icinde Roaccutane® almış veya anormal yara izi (keloid benzeri) gosterebilen ya da tedavi bolgesinde deri enfeksiyonu olanlar bu tedavi icin uygun değildir. Guneşten korunmak ve hafif kimyasal peeling veya ozel yuz kremleri gibi idame tedavisi elde ettiğiniz sonucları korumamızı sağlar.
Daha derin izler ve kırışıklarda CO2 Lazer ile sonuc alınırken , orta dereceli izler ve kırışıklarda Erbium YAG Lazer kullanılabilir . Fraxel™ lazer ise daha yeni bir yontemdir lazer ışınları parcalı olarak kullanılarak ciltte minik yaralar oluşturulmakta ve bunların kollajen ile iyileşmesi sağlanmaktadır. İşlem sonunda kişinin cildinin normale donmesi icin ozel bir zamana gerek kalmamaktadır.
Yanıklar veya deride belirgin lekelenmeler, lazer peeling ile ilişkili risklerdir. Lazer peeling aynı zamanda ucuk enfeksiyonlarını ve nadiren diğer tip enfeksiyonları alevlendirebilir.
CB Erbium/2.94 Lazer Deri duzleştirilmesi ve kırışıklık tedavisinde yan etkisi CO2 lazerlerden daha azdır ve kullanım kolaylığı ile one cıkar. Ağrısı cok daha azdır iyileşme cok daha cabuktur. XTRAC Excimer Lazer Son donemlerde psoriasis (sedef hast) tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Belli bolgelere yuksek yoğunlukta UVB tedavisi uygulanmasını sağlayarak, normal deriyi koruyan hızlı ve etkili bir tedavi sunan bir lazerdir. FDA tarafından beyaz vitiligo plaklarının tedavisinde de onerilmiştir.
Flashlamp Pulsed-Dye Lazer's :Soğutucu unitesi ile lokal anestezik gerektirmez ve yanık morarma lekelenme gibi yan etkileri onler.Ozellikle kan damarları tarafından emilen bir lazer ceşidi olduğu icin deri altındaki damar lezyonlarına bağlı oluşan lekelerin tedavisinde kullanılır. V-Beam
Lazer : Deri uzerinde lekeler oluşturan damar lezyonlarının tedavisinde kullanılan yeni sistem bir lazerdir
Etiket Lazer Epilasyon lazer epilasyon nasıl yapılır? lazer epilasyonla kıllar tamamen yok oluyor mu? Lazer epilasyonda nelere dikkat etmeliyim? Fraxel Lazer Tedavisi