Goğus Asimetrisi
Kadın icin sekonder sex karekteri olan memenin, fonksiyonel işlevlerinin yanında estetik gorunumunu acısından da kadın vucudunda ayrı bir onemi vardır. Vucut guzelliğinde, cinsel hayatında, ozguvenin tam olmasında ve bebeğinin beslenmesindeki onemi tartışılmaz olan memenin dış gorunumu bir cok etkene bağlıdır. Sağlıklı, estetik acıdan ideal olan meme her kadını mutlu eder.
İdeal meme; oncelikle sağlıklı, her ikiside eşit buyuklukte, sarkıklığı bulunmayan, buyuklukleri kişinin boyu-kilosu-omuz genişliği ile orantılı, meme ucları simetrik ve dışa bakandır.
Fizyolojik olarak belirttiğimiz, hic bir sebeb olmadan da bir cok kadının her iki memesi eşit olmayabilir. Yapılan calışmalar bu durumun doğal olduğunu belirtmiş olsa da, pek cok kadın bu durumdan rahatsız olur. Doğumsal olarak, doğum sonrası emzirmedeki iki meme farkına bağlı olarak, gecirilen operasyon yada travmalara bağlı olarakta memeler arasında buyukluk farkı yaşanabilir.
Memeler arasındaki asimetriyi doğal olarak değerlendirmeden once, kişinin ayrıntılı bir anamnezi dediğimiz hikayesi araştırılır. Bu durumu ne zaman fark ettiği, asimetrinin oranının değişip değişmediği, meme uclarında bir değişiklik olup olmadığı, hamilelik-emzirme donemlerinin olup olmadığı, ailesinde meme hastalıklarının bulunup bulunmadığı gibi sorular ayrıntılı olarak sorulur. Kişinin anamnezine ve yaşına gore gerekli meme tetkikleri yaptırılabilir ve goğus kafesinin yapısıda değerlendirilerek, gerekirse gerekli bolumlerden konsultasyonlar istenerek yapılacak işlemlere karar verilir.
Estetiğin dışında, belli bir seviyeden sonraki buyukluk farklılığı kişide postur (duruş) bozukluğuna sebeb olur ki, bu aşamaya gelmeden duzeltmek cok daha idealdir. Buyuk olan meme tarafındaki omuz duşukluğu, boyundaki cekme ve bel ağrısı şikayetlerini beraberinde getirebilir.
Kucuk bir asimetri dahi bazen kadınlarda, memelerini gizlemeye calışmadan başlayarak, bedeninden utanma duygusu ile ileriki zamanlarda cok daha ağır psikolojik travmalara sebeb olabilmektedir.
Ameliyat teknikleri;
Gelişen teknolojinin tıbba sunduğu imkanlarla, biz plastik cerrahi uzmanlarının son zamanlarda sık olarak yaptığı cerrahi işlemlerle asimetrik meme tedavilerinde başarılı sonuclara ulaşılmaktadır.
Asimetrik meme tedavileri, kişiye gore ve memelerin durumuna gore farklılık gosterir. Bir memenin buyuk, bir memenin kucuk olması durumundaki tedavi secenekleri, kişinin ideal meme olcusune bağlı olarak değişir. Kişinin yaşı, kilosu, goğus genişliği, memelerindeki sarkıklık durumu, doğum yapıp yapmamış olmasına bağlı olarak ideal meme olcusu belirlenir. Kişinin isteğide goz onune alınarak, ideal olcu ya da ona yakın olan değerlerde memelerin eşitlenmesi yapılır.
Buyuk olan meme ideal olcusunde diğeri kucukse, kucuk memenin protezle buyuk meme olcusune getirilmesi, Kucuk meme ideal olcusunde, buyuk standartlardan fazla buyukse buyuk memenin kucultulerek kucuk meme seviyesine getirilmesi, Her iki memede ideal olculerden kucuk ancak asimetrikse, buyuk olarak gorulen memenin daha kucuk hacimli, kucuk memenin daha buyuk hacimli protezlerle buyutulmesi, Her iki memede ideal olculerinden buyuk ancak asimetrik olması durumunda; buyuk memeden daha fazla doku, kucuk memeden daha az doku cıkarılarak eşitleme işlemleri yapılabilir.
Ameliyat zamanı;
Asimetri ameliyatları 18 yaşından sonra yapılabilirken;emzirmeye bağlı oluşan asimetriler de operasyon zamanı emzirmenin bitiminden minimum 6 ay sonra olmalıdır.
Simetrisi sağlanmış memeler sağlıklı bir bedene, kaybetmiş olduğu ic huzuru ve ozguveni tekrar kazandırırken, guzel bir posturu ve iyi bir goğus estetiğinide armağan eder.
Etiket Goğus asimetrisi meme gorunumu asimetrik goğus ameliyatı asimetrik estetik goğuslerim nasıl guzel gorunebilir ? meme asimetriği