MEME DİKLEŞTİRME ( MASTOPEKSİ)
Mastopeksi, sarkık memeleri dikleştirilerek estetik gorunume kavuşturmak icin yapılan cerrahi işlemdir.
Meme dikleştirme operasyonu kimlere yapılır,
Meme dikleştirme operasyonları,memelerinde sarkıklık hisseden doğum yapmış ya da yapmamış tum kadınlara uygulanabilir.
Aynanın karşısına gecerek meme ucunuz ve meme altı cizginizi değerlendirerek memelerinizde sarkıklık olup-olmadığını anlayabilirsiniz.Meme ucu meme altı cizgisinin uzerinde ve meme altındaki dokuda sarkıklık olmaması istenen ideal durumdur.Meme pitozu dediğimiz memenin sarkıklık durumu genellikle dort grupta; hafif-orta-ağır ve yalancı pitoz olarak sınıflandırılır.Meme başı,meme altı cizgisinin hizasında ya da 1 cm kadar altında ise hafif;meme altı cizgisinden 1-3 cm kadar aşağıda ise orta,3 cm'den daha altta yerleşmişse ağır pitoz durumu vardır.Yalancı pitoz ise;meme başı normal meme altı cizgisinin uzerinde yerleşmiş ancak memenin tabanı sarkmış olarak gorulur.
Memeler yapısal olarak bir neden olmadan sarkık olabileceği gibi,kilo alıp-verme,doğum yapıp emzirme,yaşa bağlı olarak yercekiminin etkisiyle de zaman icinde sarkabilir.
Memelerin sarkması icin her zaman buyuk olması gerekmez.Doğum sonrası memelerin buyuyup-kuculmesindeki gibi meme cildindeki fazlalığa bağlı sarkıklık gorulebileceği gibi,kilo vermelerden sonrada ve gevşek dokulu kişilerde yercekimine bağlı olarak kucuk memelerde de sarkma gorulebilir.
Meme dikleştirme operasyonu zamanı,
Operasyon yaşı en erken olarak;memelerin olgunlaşmasının tamamlandığı 18 yaş olup;ust sınır kişinin genel sağlık yapısı elverdiği olcude yukselebilir.Erken yaşlarda estetik kaygılar on planda iken,ileri yaşlarda sarkık memelerin yarattığı sıkıntıların giderilmesi oncelikli olur.
Meme ameliyatlarından once; 40 yaş altı hastalarada meme ultrosonu,40 yaş uzeri hastalarda mammografi tetkikleri istenmelidir.Bu tetkiklerin ileride meme taramalarında takip amacı icinde saklanması faydalı olacaktır.
Memeler yağ ve meme dokusundan meydana geldikleri icin,meme buyukluğunde kişinin kilosu onemlidir.Kilo fazlalığında memelerdeki yağ kitlesinin artmasına bağlı buyume gorulurken,kilo vermeye bağlı da memeler bir miktar kuculur.Ameliyat olacak kişinin,ideal kiloda ya da ideal kiloya yakın olmasıda buyuk oranda yağ dokusudan oluşmuş meme şeklinin korunması acısından onemlidir.
Ameliyatta kullanılan teknikler sut vermeye izin verse de,ameliyat sonrası sut verememe olasılığı her zaman vardır.Hamilelik ve sut verme donemlerinde kilo artışına ve memelerin sutle dolmasına bağlı olarak memeler bu donemlerde buyuyup sonrasında kuculecekleri icin de sonrasında bir miktar sarkma tekrar oluşabilir.Bu durumlarda bazen kucuk revizyonlarla meme ilk ameliyat sonrası haline geri dondurulmeye calışılabilir ki ,zaman icinde yercekiminin etkisi ile mutlaka memelerde sarkma olacaktır.
Ameliyat teknikleri,
Mastopeksi ameliyatından sonra genellikle meme ucunda ve altına doğru duz olarak uzanan lolipop şekeri şekline ameliyat izi oluşacaktır.Bazı tekniklerde de iz sadece meme başında sınırlı kalabilmektedir.Meme ucundaki iz bir problem yaşanmadığı surece ortalama bir-iki yılda belirsiz denecek kadar,memenin altındaki izler ise buyuk oranda silinecektir.
Memelerin buyukluğu,sarkıklık derecesi,kişinin iz konusundaki hassasiyeti ameliyat tekniğini belirlemede onemlidir.
Memeler buyuk ve sarkık ise mastopeksi ameliyatı sırasında bir miktarda meme dokusu cıkarılması gerekecek ve memedeki iz;meme ucundan başlayıp meme altına uzanan 4-5 cm'lik duz cizgi şeklinde lolipop şekeri tarzında olacaktır.Meme dokusu yeterli olmayıp meme cildinde fazlalık varsa,meme ucundan girilerek kas altına ya da kas uzerine protez yerleştirilecektir ki,iz sadece meme ucunda sınırlı kalabileceği gibi,meme altına doğruda duz cizgi şeklinde de inebilir.
Ameliyatta hedef;memelerdeki sarkıklığı gidermek, meme ve meme uclarını ideal buyukluğe kavuşturuken simetrilerini de sağlamaktır.
Ameliyat suresi ve anestezi turu,
Ameliyat suresi ortalama 2-2,5 saattir.
Ameliyat;genel ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir.
Ameliyat sonrası ağrı, hafiftir ve basit ağrı kesicilerle giderilir.
Ameliyattan sonraki saatler ve hastanede kalış suresi,
Ameliyattan sonra yaklaşık 4-6 saatlik yatak istirahatinden sonra,yiyip-icmeye başlıyor ve ayağa kalkıp yuruyebiliyorsunuz.Bir gun hastanede kalıp,ertesi gunde pansumanın yenilenmesi ile eve donebiliyorsunuz.
İyileşme sureci,
Ameliyat sonrası iyileşme genellikle hızlı oluyor.İlk pansumanınız hastaneden cıkmadan yapılıp ozel ameliyat sonrası sutyeniniz giydirilmiş olarak eve donuyor, ortalama 48 saat sonraki goruşmeye kadar dinleniyorsunuz.Bu goruşmenin ardından gunluk hayata gecişiniz ve iyileşmeniz kısa surede tamamlanıyor.
Ameliyattan yaklaşık 5 gun sonra normal hayata geri doner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.
7.-10.gunlerde yuruyuş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Tempolu egzersizlere başlama ortalama 4.hafta olmalıdır.
Meme şeklinin tam olarak oturması ve ameliyat izlerin hafiflemesi ortalama 6.ayda olacaktır.
Ameliyatın komplikasyonları nelerdir,
Ameliyat sonrası;kanama,ameliyat bolgesinde kan ve serum birikmesi,enfeksiyon gelişmesi gibi istenmeyen riskler tum cerrahi işlemler gibi bu operasyon icinde olasıdır.Ameliyat sonrası kanamanın durdurulması,hematomun (kan birikmesi) boşaltılması ameliyatane ortamında tekrar mudahale edilmesini gerektirir.
Meme ucunda ve meme cildinde dolaşım bozukluğuna bağlı renk değişimi oluşabilir.Bu durumlarda problem ilerlerse o bolgenin cıkarılıp temizlenmesi gerekir.
Meme ucundaki his duygusunda kayıp,sut verememe olasılığı ender de olsa vardır.
Memelerde ve meme uclarında asimetri, yeteri kadar sarkıklığının giderilmemiş olmasıda komplikasyonlardandır ki, duzeltilme şansı icin memelerin iyileşmesi beklenmelidir.
Kişinin yara iyileşmesine verdiği reaksiyona bağlı olarak, dikiş hatlarında kabarıklık ve kızarıklık oluşabilir
Etiket Goğus Dikleştirme Meme Dikleştirme Goğus Dikleştirme Ameliyatı Memelerimi nasil Dikleştirebilirim Goğus Dikleştirme nasıl gercekleşir Goğus Dikleştirme goruntuleri Goğus Dikleştirme sureci Goğus Dikleştirme merak ettikleriniz Goğus Dikleştirme faydaları Goğus Dikleştirme doktorları Goğus Dikleştirme mastopeksi