Goğus - Meme buyutme,
Memeleri yeterli hacimde olmayan ya da hamilelik ve emzirmelere bağlı olarak meme dokusu azalan ve hafif sarkma oluşan kişilere;meme protezi kullanarak memeyi istenen hacim ve gorunume kavuşturmak icin yapılan işlemdir.
Ameliyat zamanı, Memelerin gelişimi 18 yaşında tamamlanır ve ameliyat bu yaştan sonra yapılabilir. Protez ameliyatlarındaki uygun teknik ve yontemlerle, doğum yapmadan da ameliyat yapılır ve kişinin sut vermesinde bir olumsuzluk gorulmez.
Ameliyat oncesi goruşme, Meme estetiği operasyonlarından once; 40 yaş altı kadınlar da meme ultrosonu,40 yaş uzeri kadınlar da mamografi tetkikleri istenerek değerlendirilir. Daha once ameliyat olmuş hastalarla goruşmek,hastaların ameliyat oncesi-sonrası fotograflarını gormek ameliyat olacak hastaya fikir verebilir.Ancak,ameliyatın tekniği ve kullanılacak protezin turu her hasta icin farklı olacaktır. Ameliyat oncesi goruşmede;yapılacak ameliyatın tekniğine ve kabaca uygulanacak protezin hacmine karar verilir.
Protez buyukluğu, Meme protezinin hacmini belirlemede;kişinin isteği,boyu-kilosu-omuz genişliği, mevcut memelerinin durumu ve goğus kafesinin yapısı onemlidir. Memeler;yağ ve meme dokusundan meydana geldikleri icin;buyuklukleri kilo ile yakından ilişkilidir. Memelerdeki mevcut şekil ve buyukluk hedeflenen protezin hacmini ve ameliyat tekniğini belirleyecektir.
Kişinin meme hacmi kullandığı sutyen olcusune gore;75-80 ya da 32-34 inc ve A,B,C,D,E cup (kap) olarak tariflenir.75-80 ya da 32-34 inc memenin altından gecen goğus cevresinin uzunluğudur.A,B,C,D,E ise meme ucundan gecen goğus cevresi uzunluğunun meme altından gecen goğus cevresi uzunluğuna farkıdır.Bu fark ortalama 10 cm olduğunda A cup,17 cm olduğunda B cup,23 cm olduğunda C cup,29 cm olduğunda D cup ve daha fazla olduğunda E cup denir. Meme alt kenarındaki ic-dış yarı cap uzunlukları ve meme projeksiyonu dediğimiz meme ucunun goğuse olan uzaklığı olculerek, bilgisayar programı ile de meme hacmi hesaplanabilir. Protez ameliyatları cup değerini değiştirir.Orneğin 75 A olan bir meme,ameliyat sonrası 75 B veya 75 C olur. Ortalama olarak her cup arasında 150 cc fark vardır. Meme buyuteme ameliyatlarında ideal proteze karar vermede; ameliyat sırasında ornek protezleri deneyerek yerleştirmek en uygun yontem olacaktır.
Protez turleri, Protezler;iceriklerine,şekillerine,yuzeylerine bakılarak ceşitli sınıflara ayrılmıştır.
İceriklerine gore, Protez iceriği ne olursa olsun protezin dışı ince bir silikon tabaka ile kaplıdır.İceriğine gore,serum fizyolojik dediğimiz tuzlu su, koheziv jel silikon ve etrafı koheziv jel silikon ic kısmı serum fizyoljik olan kombine protezler olarak sınıflandırılırlar. Serum fizyolojik iceren protezler herhangi bir sebepten dolayı (trafik kazası, kesici-delici alet batması, ateşli silah yaralanmaları vb.) delinir, patlar ya da sızıntı yaparsa dışarıya cıkan serum vucut tarafından emilir,vucuda zarar vermez.Ancak,protezin kıvamı ve su hissi zamanla hastayı rahatsız edebilir. Koheziv jel iceren protezlerin dış kılıfı silikon ici akıcı olmayan jel silikondur. Akıcı ozellikte olmadıkları icin, herhangi bir sebepten dolayı delinirse, sızarak bulunduğu bolgeye yayılması soz konusu değildir. Kıvamının koyu olmasından daha şekilli goğusler elde edilir. Kombine protezler,gorunum olarak doğallı sağladığı gibi, kucuk ayrıntıları da (ozellikle asimetrik memelerde) duzeltebilir.
Şekillerine gore,
Yuvarlak protezler yarım kure şeklinde olup ozellikle,meme dekoltesini oluşturan ust yarıya dolgun bir gorunum sağlar. Anatomik protezler damla şeklinde olup,memenin doğal şekline daha uyumludur. Yerleştirildikten sonra memenin alt yarısında dolgun bir gorunum oluştururlar ***Yuvarlak protez, kas altına yerleştirildiklerinde, damla protez gorunumu kazanıp ust polde ve meme tabanında yeterli hacmi sağlar***
Yuzeylerine gore, Yuzeylerinin duz ya da purtuklu oluşuna gore sınıflandırılırlar. Meme altına yerleştirilen protezlerde kapsul kontrakturunu daha efektif olarak engellemesi nedeniyle purtuklu yuzeyler tercih edilirken,kas altına uygulanacak protezlerde duz yuzey kullanılır.
Protezlerdeki FDA onayıda proteze duyulan guveni sağlamaktadır.
Ameliyat teknikleri,
Protezin yerleştirildiği alan, Meme dokusu ile goğus kafesi arasında goğus kası bulunur. Protezler,meme ile goğus kasının arasına kas uzerine, ya da goğus kası ile goğus kafesi arasına kas altına yerleştirilebilir. Protez,kas uzerine yerleştirildiğinde hızlı bir iyileşme olur ancak,kas altı gibi doğal bir goruntu oluşmayabilir;dışarıdan protezin ust kenarları gorulebilir,elle muayene edildiğinde hissedilebilir. Ancak meme tabanı tam dolgunlaşır. Kas altına yerleştirilen protez kenarları dışarıdan fark edilmesi,elle muayene edildiğinde hissedilmesi daha zordur. Bu nedenle daha doğal bir gorunum kazandırılmış olur. Kapsul ihtimali daha azdır.Ameliyat sonrası iyileşme sureci bir kac gun daha uzun olabilir, goğus kasının kasılmasını sağlayan omuz ve kol hareketleri ile ilk birkac gun ağrı hissedilebilir.
***Dual planlı olarak protezin yerleştirlmesi ile;protezin ust kısmı kas altında alt kısmı kas ustunde olur ki,memeye en ideal gorunum verilmiş olur.*** Protez uygulama yerleri, Protezler goğus bolgesine 4 farklı yerden girilerek yerleştirilebilir:
1- Meme başı cevresi, Ameliyat kesisi, meme başının alt kenarında renkli alan ile memenin birleştiği sınırda yaklaşık 4 cm. uzunluğunda yarım cember şeklindedir . Ameliyat kesisi, meme başının cevresinde silik bir iz bırakarak iyileşir. Protez kas altı ya da kas uzerine yerleştirilebilir. Meme ucu sut kanalları ve meme ucu hissini sağlayan sinirler ameliyatta etkilenebileceği icin,ameliyat sonrası kalıcı ya da gecici meme ucunda his kaybı ve sut verememe gorulebilir. Meme sarkıklığı fazla olan kişilerde meme protezi ile birlikte dikleştirme işlemi yapılacaksa protez uygulamasında en uygun yontemdir.Sarkıklık durumuna bağlı meme altına uzanan yaklaşık 4 cm'lik duz (vertikal) cizgi meydana gelebilir.
2- Meme altı kıvrım cizgisi, Meme altı kıvrımında yaklaşık 4-5 cm. uzunluğunda kesi yapılır. Ameliyat kesisi, meme altı kıvrım cizgisinde silik bir iz bırakarak iyileşir. Protez kas ustu ya da kas altı yerleştirilebilir. Meme altı kıvrım cizgisinden girerek protez yerleştirildiğinde sut bezleri zarar gormez,meme başının duyusunu sağlayan sinirin etkilenme ihtimali daha azdır.
3- Koltuk altı, Koltuk altında, derinin katlandığı cizgiler uzerinden protez turune gore 2-4 cm. uzunluğunda bir kesi yapılarak, memenin altına doğru uzanan bir tunel hazırlanır ve protez bu tunelden yerleştirilir. Protezler, bu yolla goğus kasının altına yerleştirilir. Ameliyat kesisi koltuk altında olduğu icin, meme bolgesinde ameliyat izi olmaz. Koltuk altındaki ameliyat izi ise kıvrım cizgileri icinde kaldığından dolayı zamanla kaybolur. Meme sut kanalları ve meme ucu siniri etkilenmez.
4- Karın germe sırasında gobek altından, Karın germe esnasında memenin altına doğru uzanan bir tunel hazırlanır ve protez bu tunelden yerleştirilir. Protezler, kas ustu ya da altına yerleştirilebilir. Ameliyat kesisi olmadığı icin, meme bolgesinde ameliyat izi olmaz.
Ameliyat sonrası ağrı ve anestezi turu, Ağrı kesici ilaclarla kontrol altına alınabilen; ameliyat sonrası kollarda hafif ağrı ve memelerde gerginlik olabilir. Ameliyat sonrası sırt kısmı yuksekte olacak şekilde yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.
Hastanede kalış, Hastanede kalış bir gecedir. Ertesi gun,koltuk altı ya da memedeki pansuman acılarak yenilenir, ve yaklaşık 15 gun kullanacağınız meme uzerindeki bant tekrar uygulanır. İlk gunlerde,memelerinizi odemden dolayı biraz daha buyuk gorebilirsiniz ancak odemler geriledikce istenen boyuta ulaşılacaktır.
Ameliyat sonrası iyileşme, Ameliyat sonrası ortalama 5.gunde iyileşmeniz tamamlanmış,işe donebilir,yolculuk yapabilirsiniz.Ancak,yuzme ve ağır egzersiz gibi kol ve goğus kaslarını calıştıracak aktivitelere iki ay ara vermelisiniz.
Ameliyat komplikasyonları, Erken donemde;kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi işlem sonrası gorulebilecek komplikasyonlar az da olsa vardı. Protezin ve yerleştirileceği yuvanın uygun buyuklukte olmamalarına bağlı;protezin yukarıya-aşağıya yer değiştirmesi,iki protezin goğus orta kısmında simmasti dediğimiz şekilde birbirine yapışması olabilir. Gereğinden buyuk protez uygulamaları,memede sarkmaya sebeb olabilir. Ozellikle meme ucundan yerleştirilen protezlerde;sut verme sıkıntısı gorulebilir,meme ucu his kaybı gecici ya da kalıcı olabilir. Vucut protezi yabancı cisim olarak algılayıp cevresine bir kapsul oluşturur.Zaman icinde bu kapsul kontraksiyonu dediğimiz belirli derecelerde oluşabilen kapsul kasılması icin protezin değişimi gerekebilir.
Merak ettikleriniz,
*Gunumuzde meme buyutmenin en sağlıklı ve kalıcı yontemi meme protezleridir,hormon icerikli ve bitkisel kokenli ilaclar,kanser yapıcıdır; gecici ve vucuda zarar verici olarak meme hacmini bir miktar arttırabilir.
*Meme protezleri silikon icerikli olup,silikonlar inert maddelerdir.Vucutla hic bir şekilde reaksiyona girmez ve omur boyu yapısı bozulmadan vucutta kalabilir.
*Meme protezinin kanser yapmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
*Meme protezi sonrası,rutin meme kontrollerinde 40 yaş oncesi meme ultrosonu,40 yaş sonrası meme MR (magnetik rezonans) goruntuleme teknikleri kullanılır.
*Hafif dereceli sarkmalar protez ameliyatları ile duzelebilirken,gereğinden buyuk uygulanan protezler zamanla memelerde sarkmalara yol acabilir.
MEME ESTETİĞİ AMELİYATI ONCESİ YAPMANIZ GEREKENLER
1-Ameliyat tarihinizden bir hafta oncesi;sigarayı bırakmanız,aspirin turu kan sulandırıcı ilaclar almamanız,bitkisel tablet kullanmamanız ve bitki caylarına ara vermeniz gerekmektedir.
(Surekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
2-Bayan hastalar icin,ameliyat tarihi regl donemlerine denk gelmeyecek şekilde ayarlanması faydalı olacaktır.
3-Hastaneden cıktıktan sonra,dinlenip rutin işlerinize ara vereceğinizden dolayı size birkac gun yardımcı olacak birisini ayarlamanız faydalı olacaktır.
4-Ameliyat sonrası ortalama 1.haftada memelerinizdeki pansuman cıkarılmış olacak,ucak yolculuğu yapabilir ve işe donebilirsiniz.
5-Ameliyat sonrası iyileşmeniz hızla tamamlanacaktır ancak;tatil programınızı yaparken ameliyat sonrası 2 ay guneşlenmenin,ağır sporlar yapmanın yasak olduğunu unutmayın.
Etiket meme estetiği oncesi yapmanız gerekenler Goğus estetiğinde merak ettikleriniz Meme Ameliyat komplikasyonları Meme altı kıvrım cizgis Koltuk altı Meme başı cevresi meme estetiğinde Protezin yerleştirildiği alanlar meme estetiğinin ceşitleri meme estetiği turleri Protez buyukluğu