Zayıflamak ve istenilen beden olculerine kavuşmak herkesin hayali. Duzenli beslenme ve spor ile bu hayali gerceğe donuşturmek mumkun olsa da bazı donemlerde kilo verme konusunda duraklama yaşanabiliyor.
Duzenli olarak spor yapıyor ve sağlıklı besleniyor ancak kilo veremiyorsanız bu pratik onerilere mutlaka goz atın…
Kilo vermek isteyenleri motivasyon kaybına ve endişeye surukleyen bu olay bazı pratik onerilere dikkat edilerek cozulebilir. İşte kilo veremeyenlerin dikkat etmesi gerekenler:
1. KAHVALTIYI SAĞLIKLI BESİNLER EŞLİĞİNDE YAPMAYA OZEN GOSTERİN
Kahvaltı etmek sağlıklı beslenmenin de zayıflamanın da ilk kuralı. Bu kuralı ne olursa olsun ihmal etmeyin. Uyandıktan sonra en gec iki saat icerisinde kahvaltı yapmak metabolizmanın hızlanması acısından cok faydalı. Kilo vermenizi yeniden hızlandırmak icin kahvaltınızı yumurta, salatalık ve bir dilim peynirle yapın. “Yok ben bunlara vakit ayıramam” diyorsanız, yağsız bir bardak sut ve yulaf ezmesi de yeterli. Dilerseniz az miktarda bal ve recelle kahvaltınızı tatlandırabilirsiniz. Kahvaltı sizin yağ yakma hızınızı artıracaktır.
2. UC ANA OĞUN ONCESİ SU İCEREK FAZLA YEMEYİ ONLEYİN
Yemekten hemen once iceceğiniz bir bardak suyun yarattığı mucizeye inanamayacaksınız. Birincisi, su sizi tok tutar. İkincisi, metabolizmanızı hızlandırır. Gunde 2 litre su icmek sağlıklı zayıflayabilmenizin ‘olmazsa olmaz’ şartı.
“Ben bir turlu su icemiyorum” diyenlerdenseniz, sizin icin de bir formulumuz var: Suyunuza mevyve dilimleri katın. Mevsimine gore elma, armut, limon, cilek gibi… Boylece suyunuzun tadı değişecektir. Kimbilir belki siz de ‘su sevenler’den olabilirsiniz.
3. ANA OĞUNLERİNİZE CORBA EKLEYİN
Turk mutfağının geleneksel yiyeceklerinden biri olan corbanın zayıflama konusunda nasıl etkili olduğuna inanamazsınız. Bir kere, corba icildiği andan itibaren aclık hissini ortadan kaldırıyor. Boylesi sizin az yemek yemenize yardımcı oluyor. Kurubaklagillerden ya da sebzelerden yapılmış corbaları oneririz. Cunku bu corbaların besleyici yonu kuvvetli. Lif yonunden zengin olduğu icin sizi uzun sure tok da tutuyor. Onerimiz, her akşam mutlaka bir kase corba icmeniz.
4. ARA OĞUNLERİ ASLA İHMAL ETMEYİN
Diyet yaparken vucudu uzun sure besinsiz bırakmak cok zararlı. Ara oğunler bu noktada imdadınıza yetişiyor. Kuruyemiş, orta boy meyve ve bir kase yağsız yoğurt gibi hafif atıştırmalıklar hem besin ihtiyacınızı karşılıyor hem de metabolizmanızıın verimli calışmasına katkı sağlıyor. Yanında domates ve salatalıkla beraber simit-ayranın da bir atıştırmalık olduğunu unutmayın. Bu atıştırmalıklar sizi tok tutar. Boylece ana oğunlerde yediğiniz yemek miktarı azalır ve fazla kalori almanız da engellenir.
Unutmayın, diyet yapmak onemli ama sağılınız cok daha onemli!

Kaynak: posta.com.tr