Ruh sağlığı hastalıkları arasında en sık gorulen problem panik bozukluktur. Panik bozukluk psikiyatristler tarafından cok iyi bilinen bir hastalık olduğu icin, panik bozukluğun tedavisi mumkundur. Peki, panik bozukluğun tedavi yontemleri nelerdir, bu hastalık nasıl gecer?

Yapılan araştırmalar gosteriyor ki, panik bozukluk gunumuzde 100 kişiden 4’unden gorulmektedir. Panik bozukluğu atlatan da var atlatamayanda. Panik bozukluğun tedavisinde en onemli adım, hastanın hasta olduğunu kabullenmesidir. Daha sonra doktorun onerilerine dikkat ederek panik bozukluğun tedavisi icin yapılması gerekenleri yerine getirmek. 20-35 yaşlarında başlayan bu hastalıkta kadınlar ilk hedeftir. İşte panik bozukluğun nedenleri ve tedavisi.
Panik bozukluğun nedenleri
Panik Bozukluğunun neden oluştuğuna ilişkin iki bilimsel acıklama vardır:
1. Panik Bozukluğu, beynimizde noron adı verilen sinir hucrelerinden salgılanan, heyecan ve duygusal yaşantılarımızı duzenleyen bazı beyin hormonlarının anormal calışması sonucu oluşmaktadır.
2. Panik Bozukluğu, gunluk yaşantımızda yaptığımız bazı davranışlarımızın sonucunda ortaya cıkan ve tamamen “doğal ve zararsız” olan carpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı ya da baş donmesi gibi bedensel belirtilerin, hasta tarafından kotu bir hastalığın belirtileri olarak değerlendirilmesi ve bunun sonucunda da “kalp krizi geciriyorum, oleceğim”, “cıldırıyorum”, “felc olacağım” şeklinde yanlış yorumlanması ile oluşur.
Panik bozukluğun tedavisi
Panik Bozukluğu, tedavisi mumkun bir hastalıktır. Bugun icin etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki turlu tedavisi vardır. Bunlar: 1.İlac tedavisi, 2.Bilişsel-davranışcı tedavi
1. İlac Tedavisi:
Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hucrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini duzelterek Panik Ataklarını onleyen ilaclar kullanılmaktadır. Halen, ulkemizde bu hastalığa iyi gelen oldukca fazla sayıda ilac bulunmaktadır.
Doktorunuz bu ilaclardan birisini secerek, az bir dozla başlamanızı onerecek ve duzenli kontroller ile dozu gerektiği kadar artıracaktır.
İlac tedavisi en az bir yıl surduruldukten sonra yavaş yavaş azaltılarak kesilecektir.
2.Bilişsel-davranışcı tedavi:
Bu tedavi yonteminde iki amac vardır:
1. Hastanın, aslında tamamen “zararsız” olan Panik Atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının duzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin oğretilmesi amaclanır.
2. Panik Atağı geleceğinden korktuğu icin tek başına bulunmaktan kacındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, boylece korkularının “ustune gitme”si sağlanarak korkularını yenmesi amaclanır.
Bu tedavide doktor hastasına dışarıya cıkma, pazara gitme, taşıt araclarına binme gibi hastanın, korku ve Panikleri nedeniyle yapamadığı etkinlikleri bir plan dahilinde en basitlerinden başlayarak “alıştırma odevleri” olarak verir. Hasta basitleri yapabilir hale geldikce zorlarına gecerek butun korkulan durumlar bitinceye dek alıştırmalar surdurulur.
EN İYİ SONUC, BU İKİ CEŞİT TEDAVİNİN BİRLİKTE UYGULANMASI İLE ALINMAKTADIR.