Menopoza giren bircok kadın bu donemde ciddi sıkıntılar yaşar ve yaşadıkları bu sıkıntılardan dolayı hayattan tat alamaz bir vaziyete gelirler ve her şey onların psikolojilerini etkiler. Kilo sorunları, bitkin bir...

Menopoza giren bircok kadın bu donemde ciddi sıkıntılar yaşar ve yaşadıkları bu sıkıntılardan dolayı hayattan tat alamaz bir vaziyete gelirler ve her şey onların psikolojilerini etkiler. Kilo sorunları, bitkin bir beden ve mutsuz bir ruh yapıları husule gelir. İşte bu sorunları daha hafif atlatmak, kilo sorunları ile başın derde girmemesi icin hekimler menopoz doneminde spor yapılmasını onerirler.
Menopozda yapılması gereken sporlar

Sıcak basmaları, uykusuzluk, cinsel istekte azalma, kas ve kemiklerde zayıflama, kalp damar hastalıklarına yakalanma riski de yine menopoz donemi sorunlarındandır ve bu sorunların en doğal tedavisi ise spor yapmaktır. Spor yapmak menopoz doneminde hem fiziksel hem de ruhsal yonden cokuntuye uğramanızı onler, kemiklerinizi ve kaslarınızı guclendirir, kalp sağlığınıza iyi gelir, uykunuzu duzene sokar ve yağ yakımını hızlandırır.
Menopoz doneminde yapmanız onerilen sporun en onemli noktası guc ve aerobik egzersizlerin birleştirilmesidir. Aerobik egzersizlerin en kolayı olan yuruyuş her gun 30-60 dakika duzenli olarak yapılabilir. Bisiklete binmek, tenis oynamak, yuzmek, ip atlamak, koşmak da aerobik egzersizlerinin icin girer. Guc egzersizleri olarak ağırlık calışabilirsiniz.