Lazer epilasyon vucut ve yuz tuylerinin kalıcı olarak giderilmesini amaclayan bir yontemdir. İlk defa 1996 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Lazer epilasyonda prensip kıl rengine dayalıdır. Renge duyarlı olan lazerler koyu renkli tuyu yakalayarak tahrip ederler. Bu esnada kıl koku yanar ve kalıcı olarak yok olur. Bu yuzden lazer epilasyon sırasında tuyler kısaltılır cunku amac tuyun kokunu yakmaktır. Vucut ve yuzdeki tuyler, bolgeye gore değişen yaklaşık 2-4 ay gibi aralıklarla aktif ve uyuma donemine girerler. Lazer epilasyon sadece aktif tuyler uzerine etkilidir. Orneğin bacakta 100 kıl koku varsa 20’si aktif geri kalan 80’i uyku durumundadır. Bu yuzden bir seansta 100 tuyun 20 si etkilenir. Yaklaşık 2-3 ay sonra kalan 80 tuyun 20 ‘si aktif duruma gecer ve tekrar uygulama yapıldığında bunlar etkilenir. Bu yuzden vucut uygulamaları 2-3 ay aralıklarla 4-8 seans olarak yapıldığında sonuc alınmaktadır. Genel olarak 4-8 seans sonunda %60-80 arası kalıcı azalma beklenir. Bazen hormonal bozukluk durumuna bağlı tuylerde hafif geri donuşler olabilir. Lazer epilasyonla kullanılan lazerler alexandirite, diode , Nd:YAG lazer ve IPL (intense pulsed light) sistemleridir. Her cihazın kendine gore avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte kaliteli, dunya standartına sahip lazer cihazları doğru kişilere, doğru dozlarla uygulandığında, hepsinden sonuc alınabilmektedir.
Lazer epilasyon sonucları hormonal duruma, yaşa, tuy rengine, tuyun kalınlığına, ten rengine, cinsiyete, yapılan bolgeye, lazer epilasyon cihazının cinsine ve kullanılan dozlara gore değişir. Hormon bozukluğu olanlarda sonuclar gec ve guc alınmaktadır. Diğer taraftan hormon bozukluğunun yarattığı tuylenme fazlalığını gidermek icin lazer epilasyondan daha faydalı bir sistem yoktur. Bu yuzden bunu bilip ona gore plan yapmak gerekir. Ergenlik cağı ve 20’li yaşlarda lazer epilasyon sonucları daha fazla seans gerektirir. Yaş ilerledikce daha az seans gerekmektedir. Lazer epilasyona en uygun tuyler koyu kahve, siyah ve kalın olanlardır. Tenin acık olması her zaman avantajdır. Ten rengi koyulaştıkca cildi yakmamak icin dozlar duşurulur. Boylece etkinlik azalmış olur. Ten rengi cok koyu olanlarda ND: YAG lazer tercih edilmelidir. Diode lazer koyu tenlilerde diğer bir secenektir. Ten rengi acık olanlarda Alexandirite lazer ve IPL kıl yakma ustunluğu nedeniyle ozellikle tercih edilebilir. Kasık, alt bacak ve koltuk altı en cabuk ve en iyi sonuc alınan bolgelerdir. Vucudun diğer bolumleri daha fazla seans gerektirir. Erkeklerde hormonlar ve tuylerin derin yerleşimi nedeniyle seanslar normale gore cok daha fazla olur. Ozellikle sırt bolgesi bazen tedaviye direnclidir. Bu bolgede derine inen diode ve ND:YAG lazerleri tercih etmek gerekebilir. Lazer epilasyonda buyuk başlık ve cildi yakmayacak en yuksek dozlarla uygulama yapmak en iyi sonucların alınmasını sağlar.
Yuz bolgesi lazer epilasyon icin farklı değerlendirilmesi gereken bir bolgedir. Kalın yuz tuyleri icin ve dudak ustu icin lazer epilasyon sonucları ve konforu nedeniyle ozellikle tercih edilebilir. Ancak tuyler inceyse lazer epilasyon sonucları değişik sonuclar gosterebilir. Tuylerin aynen geri gelmesi veya bazı bolgelerde coğalması gibi sonuclarla karşılaşılabilir. Yine cok seyrek olan kalın tuylerde de dikkatli olunmalıdır. Secilen lazerin turu, kullanılan enerji ve başlığın buyukluğu sonucları etkiler. Yuz bolgesinde vucudun tersine kucuk başlık tercih edilmelidir. Buyuk başlığın etrafa sactığı enerji cevre alanı uyarabilmektedir.
Lazer epilasyon uygun cihaz ve dozlarla yapılmazsa veya cilt yeni guneşe kalıp bronzlaştığı zamanlarda uygulama yapılırsa ciltte gecici yanıklar olabilir. Genel olarak lazer epilasyon yapıldıktan birkac saat sonra ciltte koyuluklar belirir. Eğer yuzeysel bir yanıksa 1 haftada dokulur ve yerinde beyazlıklar kalır. Bu beyazlıklar 6 ay icinde iyileşir. Eğer derin bir yanıksa ciltte kalıcı koyuluk ve beyazlık kalabilir. Ancak bu durum cok olağandışı bir uygulama ile yapılabilir. Normal koşullarda kalıcı yan etki beklenmez.
Lazer epilasyon oncesi 1 ay icinde kılı kokunden alan ağda veya epilator kullanılmamalıdır. Tuyler jilet, tuy dokucu ve ya tuy kısaltıcı ile kesilebilir. Epilasyon planlanan donemde guneşten uzak durulmalı ve guneşten koruyucu kullanılmalıdır. Lazer epilasyonda hekim kontrolunde olan merkezler tercih edilmelidir.
Dermatolog Dr. Guneş Erturk, lazer epilasyon hakkında tum bilmeniz gerekenleri anlattı.