Yaz kış demeden gonlumuzu kaptırdığımız, gorduğumuz anda kendimizi tutamadığımız harika bir lezzet kurabiye. Kurabiye yapmanın puf noktaları nelerdir bilmek ise sizi o ağız sulandıran kurabiyeleri yapabilecek seviyeye getiren en onemli şeyler listesi.
Kurabiye dediğin cıtır cıtır, kıtır kıtır olur diye duşunuyorsanız bir de o yumuşacık, ağızda dağılan kurabiyeleri deneyin deriz. Ancak ne olursa olsun kurabiye yapmanın puf noktalarını bildiğiniz surece artık hicbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık tum kurabiyeler cok daha lezzetli, hepsi sevilesi opulesi olacak.

En iyi ve en taze malzemeleri kullanın: Aslında bu kural tum yemekler, tatlılar ve hatta icecekler icin gecerli. Eğer guzel bir yemek yapmak istiyorsanız maalesef ki kesenin ağzını birazcık acıp iyi malzeme almanız gerekmekte. Bu yuzden evde kurabiye yapmak istediğinizde de yumurtanızın, ununuzun, cikolatanızın kaliteli olduğundan emin olun.
Oda sıcaklığına dikkat edin: Eğer kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekiyorsa oda sıcaklığında bırakın, ısıtmak icin mikrodalga ya da farklı ısıtma yontemleri kullanmayın. En doğal sonucu nasıl elde edebiliyorsanız o şekilde ilerleyin. Boylece hem tarife sadık kalmış olacaksınız hem de aynı zamanda daha lezzetli kurabiyeler yapabileceksiniz.
Olculerle kafayı yiyin: Şaka yapıyoruz, tabii ki de temennimiz bu değil ancak ne olursa olsun olculere sadık kalın ve iyi bir şekilde malzemelerinizi olcun. Sıvı malzemeleri olcmek icin karaf tarzı, uzerinde yazılar ve olcu birimleri olan olcekleri tercih edin. Kuru malzemeler yani un, karbonat, kabartma tozu gibi malzemeler icin ise mutlaka olcum kaşıklarını kullanın.

Fırını 15 dakika once ısıtın: İyi bir kurabiye yapmanın en onemli noktası ise fırını tarifte belirtilen dereceye getirmek ve bunu yaklaşık 15 dakika once yapmak. Eğer fırın soğuk olursa kurabiyelerinizin pişme suresi uzayacak, bunun yanında ekstra olarak kabarmadan sonuk kalacaktır. Fırını gereğinden fazla ısıtmamanız da gerekiyor. Cunku cok ısınan fırın kurabiyelerin yalnızca dışını kızartıp icini bırakabilir ya da dışı tamamen yanık gorunumune ulaşabilir.
Tum kurabiyeleri eşit boyutta hazırlayın: Bunun icin belki de bir dondurma kaşığı kullanabilirsiniz ya da kavun dilimleme aletini, aralıklarını sabit tutup aynı boyutlarda kurabiyeler hazırlarsanız cok daha guzel gorunen ve tamamen aynı şekilde pişen kurabiyelere sahip olursunuz.