Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, herkesin bir krep yapışı vardır. Ancak herkes o enfes, efsane, harika, muthiş krepleri yapamaz. İşin aslı krep yapmanın puf noktaları nedir ne değildir, cok iyi bilmektir. Bir kez bildiniz mi kahvaltılardaki cumbuşun, mutlu aile tablolarının haddi hesabı yoktur artık.
Madem krepin boyle butunleştirici, sevgi yaratıcı etkisi var o zaman bir an once krep yapmanın puf noktalarına gecelim, tek tek oğrenelim. Kullanılan her malzemenin, atılan her adımın onemi var krep yaparken. Dikkatler buraya gelsin, başlıyoruz.
Tavanızı daima iyi secin


Davanıızın iyi ısınan ve yapışmayan bir tava olduğuna emin olun. Bunun icin dilerseniz krep tavalarından dilerseniz de teflon tavalardan yararlanabilirsiniz. Ancak her zaman dikkat etmeniz gereken en onemli nokta tavanın ısıyı eşit bir şekilde aldığıdır. Buna bağlı olarak ocağınızın buyukluğune uygun bir tava secmek de tavanın daha kolay ve iyi ısınmasına yardımcı olacaktır.
Hamurun kıvamına dikkat edin


Krep hamurunu nasıl yaptığınız, ortaya cıkaracağınız o enfes kreplerin de nasıl olacağını ortaya cıkarır. Krep hamurunuzun kıvamı ne cok cıvık ne de cok yoğun olmalıdır. Daha cok kremamsı bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun icin deneyerek ve yanılarak da sureci tamamlayabilirsiniz.
Hamurun iyi karışması da cok onemli bir diğer noktadır. Eğer hamurunuzda topaklar varsa bu da aynı şekilde daha kotu bir krep yapmanıza neden olur. Bunun icin mutlaka blender kullanın. Mikser ya da elle cırparak da krep hamuru oluşturabilirsiniz fakat en iyi sonucu blender’la alırsınız.
Kızartma yağınızı yanma ısısına gore tercih edin


Aslında en guzel krepler icinde tereyağı olan ve tereyağı ile pişirilen kreplerdir. Ancak tereyağının yanma derecesi cok daha duşuk olduğu gibi yağı yakalabilir, krepleri hazırlamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kanola yağı gibi daha yuksek bir ısıda yanan yağları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Eğer kanola yağı bulamıyorsanız fındık ya da aycicek yağı ile de hazırlayabilirsiniz.
Bir diğer puf noktası ise yağın tavanın her yerine yayılmasıdır. Ne kadar iyi bir yağ tabakası elde ederseniz krepleriniz o kadar iyi olur.
Son uyarı, eğer tavaya cok yağ koyarsanız daha gozenekli bir krep elde edersiniz. Puruzsuz bir krep yapmak istiyorsanız her krepten once tavaya yaklaşık 1 cay kaşığı yağ dokmeniz ve bu yağı tavada iyice yaymanız yeterli olacaktır.
Isıyı iyi ayarlamayı ihmal etmeyin


Tavanızın sıcaklığı aynı zamanda dikkat edilmesi gereken onemli noktalardan bir tanesidir. Orta kısık ya da orta ateşte krep yapmaya başlayın. Hatta birinci ve ikinci krepi gozden cıkarıp (kotu olmasına karşılık) dereceli olarak ısıyı artırın. Yuksek ısıda pişireceğiniz krepler daha kısa surede olacak ve yağı daha iyi harekete gecirecektir ancak krepleri yakmamak icin en ideal sıcaklığı yavaş yavaş bulmanız gerekir.
Son olarak krep meselesini bizden bir krep tarifi vererek kapatalım. Afiyet olsun şimdiden.