New York yoğurdu yeniden keşfederken şefler de yeni kullanımlar keşfediyor. Gecen yıl Food & Wine dergisi tarafından yılın en iyi yeni şefi secilen Dan Kluger fırında pişirdiği pancar ceşitlerini suzme yoğurt ile eşleştirmiş.

Kluger’in şefi olduğu ABC Kitchen’da en sevdiğimiz yemeklerden biri yoğurtlu pancar oldu. Aynı tarifi Başkan Obama icin hazırladığı ozel yemekte de sundu mu bilemeyiz ama benim yoğurt konuşmasındaki yemeklerden biri de yoğurtlu pancardı ve en sevilen lezzetlerden biri oldu. Kim bilir belki Chobani de yakında piyasaya pancarlı yoğurt cıkarır!

  • 4 adet orta boy pancar,
  • 2 kase yoğurt,
  • 1 diş sarımsak,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • suslemek icin dereotu

Pancarı aluminyum kÂğıdına sarıp fırında 50 dakika kadar pişirin. Fırın yerine kabuğuyla haşlayarak da pişirebilirsiniz. Pancar yumuşamış ama hafif diriliğini koruyor kalmalıdır. Soğuyunca kabuklarını soyun. Pişmiş pancarın kabuğu hemen kolayca sıyrılacaktır. Pancarları kalınca rendeleyin. Sarımsağı tuzla havanda dovun ve yoğurtla karıştırın. Rendelenmiş pancarı ekleyin ve iyice karıştırın. Servis tabağına alın ve ince doğranmış dereotu ile susleyin.
AYLİN ONEY TAN
www.cumhuriyet.com.tr


(Editor notu: Aylin Oney Tan‘a Cumhuriyet Dergi‘de yayınlanan tarifini GurmeRehberi.com ile paylaştığı icin teşekkur ederiz.)
Fotoğraf www.oktayustam.com’ dan alınmıştır