Video goruşme ozelliği sunan mesajlaşma uygulamalarının sayısı her gecen gun artıyor. Video sohbet konusunda akıllara gelen ilk seceneklerden biri olan Skype da bu yeni donemde pozisyonunu korumak adına yeni adımlar atıyor. Microsoft, Skype mobil uygulaması icin yeni ozellikler test ediyor. Test edilen yenilikler, mobil cihazlardaki yazılı ve goruntulu sohbetlerde daha eğlenceli bir deneyim yaşanmasını vadediyor. Canlı yayınlara emojilerle veya yazılı olarak reaksiyon gondermek, son donemde populer hÂle gelen bir eylem. Skype kullanıcıları da bundan boyle diledikleri takdirde goruntulu sohbetlerin ortasına emoji, yazılı metin ve fotoğraf gonderebilecek. Skype’ın yazılı sohbet arayuzunde ise entegre kamera ve Slack benzeri mesaj reaksiyonları test ediliyor.
Entegre kamera sayesinde kullanıcılar Skype uzerinde sohbet ederken hızlı bicimde kamerayı calıştırıp fotoğraf cekebilecek ve cektikleri fotoğrafı arkadaşlarıyla paylaşabilecek. İkinci yenilik ise Apple‘ın iMessage icinde sunduğu reaksiyonlara benzer bir şekilde işliyor. Kullanıcılar mesajlara hızlı bicimde emojilerle karşılık verebiliyor.
Skype mobil uygulamasında gelişmiş arama ozelliğini de test ediyor

Skype’ın sohbet arayuzu icin test edilen bir diğer ozellik ise “Bul Paneli” adını taşıyor. Bu panel paylaşılacak bağlantıları, film zamanlarını, GIF animasyonlarını bulmayı sağlayacak bir arama merkezi niteliğini taşıyor. Sohbet penceresinin solundan sağına doğru surukleme yapıldığında arama kutusu ortaya cıkıyor. Boylelikle ceşitli bilgilere ulaşmak icin başka bir uygulamaya gitmeye gerek kalmıyor.
Yeni ozelliklere şu an icin iOS ve Android cihaz kullanan Skype Preview programı uyeleri erişebiliyor.
KAYNAKSKYPE