Pinterest Lens adını verdiği gorsel arama aracını duyurdu. Lens, otomatik goruşten faydalanarak gercek dunyadaki nesneleri tanıyor ve Pinterest uzerinden ilgili unsurlar oneriyor. HÂli hazırda beta etiketi taşıyan Lens’e Pinterest’in mobil uygulamaları uzerinden erişiliyor.Nesneler icin bir tur Shazam niteliği taşıyan Lens, bir yemeğe ya da gokyuzune doğrultulduğunda bile kullanıcıların karşısına sonuc cıkarabiliyor.

Pinterest kurucusu Evan Sharp, Lens’in demosunu gercekleştirdi. Sharp, demoda bir narı kullandı. Lens, narı tanıdıktan sonra narlı ekmek, narlı sandvic ve nar soyma konusunda onerileri ekrana taşıyor.
Sharp, telefonu havaya kaldırdıktan sonra Lens’in bir suru manzara fotoğrafını kullanıcıların karşısına sıraladığını belirtmeyi de ihmal etmedi. Pinterest kurucusu, Lens ile aramayı gozlerin yaptığını belirtti.

Pinterest Lens sonucları bağlamsal cercevede sunuyor

Pinterest Lens ile birlikte arama sonuclarında nesneleri bağlamsal bir cerceve icinde gostermeye başlıyor. Orneğin, Lens bir saati tanımak icin kullanılırsa saatin dekorun bir parcası olduğu odaların fotoğraflarına da sonuclarda yer veriliyor. Ya da bir kazak Lens ile taratıldığında sonuclarda kazağın kullanıldığı başka kombinler de goruluyor.
Pinterest’in 2015’in kasım ayında hayata gecirdiği gorsel arama teknolojisini kullanan Lens’e ilk etapta sadece ABD’deki kullanıcılar erişebilecek. Aracın kapsama alanının ne zaman genişleyeceği ise bilinmiyor.
KAYNAKPINTEREST