Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmek cilt bakımının en onemli adımlarından biri… Peki hangi yaşta hangi krem kullanmalı?

Kişinin yaşından cok cildin neye ihtiyacı olduğu onemli. Cunku cildin yaşlanması cevreye ve alışkanlıklara bağlı. İyi bir genetiğinizin olması bir avantaj ancak bu cildin yaşlanmasını onlemede etkili tek faktor değil. Potansiyel yaşlılık belirtilerini onlemek icin doğru kozmetik urunlerinin kullanılması onemli. Cildinize uygun urunleri bulmanız gerekiyor.
Dermokozmetik urunleri sunan Lierac’tan Lionel Laffon hangi yaşta hangi kremin kullanılabileceğine dair bilgiler verdi.
Hangi yaşta hangi krem kullanmalı?

20’li yaşlar: Yaşlanmanın ilk belirtileri 25 yaşından itibaren ortaya cıkmaya başlar. Ozellikle goz cevresi yaşlanmanın belirtilerinin ilk belirgin hale geldiği bolge. Bu nedenle 20’li yaşlardan itibaren goz cevresi icin urunler kullanın.
30’lu yaşlar: Cildin enerjisi azalmaya başlar. Bu yuzden cilde kaybettiği enerjiyi verecek, antioksidan iceriğe sahip urunleri tercih edin.
40’lı yaşlar: Yaşlanmanın en buyuk sebebi glikoksidasyon yani şekerin ve serbest radikallerin hucrelere zarar vermesi. Hasara uğrayan hucrelerde olum meydana geldiği icin kırışıklık ve esneklik kaybı başlar. Kadınlar bu yaşta ciltlerinin eskisi gibi ışıltılı gorunmediğinden şikayet eder. Bu yuzden esneklik ve ışıltı kaybı karşıtı urunler kullanılmalı.
50’li yaşlar: Morfolojik yaşlanma dediğimiz surec ortaya cıkar yani cildin şekli değişmeye başlar. Yuz ovali belirginliğini kaybeder, derin kırışıklıklar ortaya cıkar. Cildi toparlayıcı urunler kullanılmalı.