Makyaj, uygulama surecinde pek cok detayı barındıran ve farklı alanlarda bilgi sahibi olmayı gerektiren bir konu.

Yuz anatomisi bilgisinden doğru urun secimine, geniş bir bilgi donanımı gerektiren makyaj konusunda bazı onemli unsurlar kusursuz bir gorunumun anahtarını oluşturuyor…
Gorenin bir daha donup dikkatle baktığı, alışveriş yaparken birilerinin yanınıza gelip rujunuzu ya da allık markanızı sorduğu kişi olmak hoşunuza gidecekse bu bilgilere mutlaka kulak verin. Siz bir ressam, yuzunuz de tuvalinizse bu makyaj bilgileriyle cok daha goz alıcı birine donuşebilirsiniz.
Temeli sağlam atın
Gunun koşuşturması sırasında yuzumuz hava kirliliği gibi olumsuz koşullardan etkileniyor. Buna bir de yağlanma vb. eklenince, sağlıklı bir cilde kavuşmak icin yuzumuzu temizlememiz gerekiyor. Bu noktada da devreye tonik giriyor. Makyaj icin kullanacağımız tum urunlerden istediğimiz performansı alabilmek icin de temiz bir yuz sağlam bir temel anlamına geldiğinden once cildi guzelce tonikle silmeliyiz. Tonik sağladığı hijyenin yanı sıra, ciltteki gozenekleri sıkılaştırdığından yağlanmayı da azaltıyor. Yağdan arınmış olan cilt, makyaja hazır hale geliyor.
Bakışlara anlam vermeye hazırsanız…
Derin anlamlar yuklu bakışlara sahip olmak icin kalem ya da sıvı eyeliner kullanabilirsiniz. Gunumuzde sıvı eyeliner daha cok tercih edildiğinden biz de size doğru ve etkili eyeliner kullanımı icin dort adımdan oluşan minik bir tuyo vermek istedik:
– Birinci adım:
İşe goz makyajı uygulamak istediğiniz alanın cercevesini cizerek başlayın.
– İkinci adım:
Cercevesini cizdiğiniz alanın icini doldurun.
– Ucuncu adım:
Gozunuzun dış koşesinden başlayıp şakaklarınıza doğru eyeliner’ınızı surun ve son olarak kuyruğunu uzatın.
– Dorduncu adım:
Alt kirpik cizginize dek kalın bir cizgi cekin.
Goze son dokunuş
Maskara goz makyajının son dokunuşunu yapan urundur. Gozlere derinlik katan maskara seciminizde tercihinizi smoky olarak adlandırılan turden yana kullanırsanız kirpikleriniz uzar, kıvrılır ve dolgunlaşır.
Şimdi sıra farda
Makyaj yaparken far surmeyi sevmeyenler arasındaysanız fakat gozunuzde bir efekt yaratmak istiyorsanız, şampanya ya da bej rengi bir far kullanabilirsiniz. Bu aydınlık size acık renk bir fon yaratacağından, hem bakışlarınıza canlılık kazandırır hem de yorgun gorunumu ortadan kaldırır.
Rujsuz olmaz
Kullanmak istediğiniz rujunuzla eş renkteki bir dudak kalemiyle once dudaklarınızı cerceveleyip sonra da dudaklarınızı boyayın. Rujunuzu surun ve transparan bir pudrayla rujun uzerinden gecin. Pudradan sonra yine rujunuzu surduğunuz zaman dudak makyajınızı sabitlemiş olacaksınız.
Allık makyajın cilasıdır
Guzellik soz konusu olduğunda gecmişten bugune gelen bir inanış da elmacık kemiklerinin kadını guzel gosterdiği yonundedir. Bu bolgeyi on plana cıkarmak icin, renk tonu cilde yakın ama biraz daha koyu olan bir allığı şakaktan ceneye doğru surmektir. Bu uygulama sayesinde yuzunuz daha guzel bir gorunume kavuşur.
(BİRGAN BİLEKE / SOZCU)