Fraksiyonel lazer yuksek enerjiyi cilde sutunlar şeklinde ileten gelişmiş bir lazer sistemidir. Bu yontemde kucuk hasar bolgelerinin cevresinde sağlam doku kalır, bu bolgeler hızla iyileşmeyi gercekleştirir. Fraksiyonel lazer sistemi, uygulanan bolgede oluşturduğu ısı ve pıhtılaşma nedeniyle doğal yara iyileşmesini ve kolajen sentezini tetikler, yeni ve sağlıklı doku oluşumunu sağlar. Yani kolajen şeritlerin sıkılaşması sağlanırken bunu izleyen kolajen uretimi de artar. Sonuc olarak, daha taze bir cilt gorunumu ve sıkılaşma elde edilir. En onemlisi de iz, leke, catlak ve kırışıklarda belirgin azalma sağlamasıdır.
Daha onceleri lazerle iz giderme ve cilt gencleştirme işlemleri icin gereken dozdaki enerji, istenmeyen etkiler nedeniyle hastaya uygulanamıyordu. Fraksiyonel lazer sisteminin gelişmesiyle yuksek doz enerjinin kişiye rahatsızlık vermeden uygulanabilmesi mumkun oldu. Bu uygulama yuz, sırt ve goğuste oluşan akne (sivilce) izleri veya cukurları; yara, yanık izleri, deri catlamalarında en guclu ve en etkili tedavi yontemidir.
Kliniğimizde bu sisteme dahil olan karbondioksit fraksiyonel lazer tipi ile uygulama yapılmaktadır.
Kullanılma yerleri
Cilt yenileme ve yuz gencleştirme
Karbondioksit fraksiyonel lazer cildin en ust tabakasında uygulama yapılan alanın toparlamasını ve sıkılaşmasını sağlar. Yuz, goz kapakları, boyun ve dekolte bolgelerindeki kırışıklık ve cizgilerin giderilmesinde en etkili yontemdir.
Bu uygulama, derinin ust tabakasının kontrollu bir şekilde soyulmasını; yaşlanmış, hasarlanmış deri yuzeyinin yerini yeni ve puruzsuz bir cilde bırakmasını sağlar. Cildin geniş gozenekli ve kaba gorunumu giderilir, yuzde daha genc bir gorunum elde edilir. Yuz kırışıklıkları cilt yenileme işlemi ile de yok edilebilmekle beraber, ozellikle guneşin dudak ve goz etrafında oluşturduğu kırışıklıklarda en iyi tedavi şekillerinden biridir.
Catlak tedavisi
Catlaklar, cilt ve cilt altı dokunun yırtığı, yani bir ceşit izidir. İzler gibi catlağın da tam tedavisi yoktur, ancak fraksiyonel lazer ile catlakların belirginliği 5-6 seans suresinde onemli oranda azaltılabilir. Bu uygulama gebelik sonrası catlak tedavisinde de kullanılır.
Akne izlerinin tedavisi
Yuzeyel akne izleri: Cildin ust tabakasını etkileyen izlerdir. Bu izler ozellikle sivilce tedavisi sonrası oluşur ve kızarıklık zemininde hafif cukurlar veya cokmeler şeklinde gorulur. Yuzeyel ve iyileşmeyen sivilce izlerinin tedavisi karbondioksit fraksiyonel lazer ile mumkundur.
Derin akne izleri: Deri uzerinde delinmiş gibi, yuvarlak veya oval şekilli ya da cukur şeklinde akne izleri olabilir. Genellikle derin olan bu ceşit sivilce izleri, cildin ust tabakasının alt tabakalar tarafından iceriye doğru cekilmesinden kaynaklanır. Tedavisi en zor olan bu tip akne izlerinde karbondioksit fraksiyonel lazer ile buyuk oranda iyileşme gozlemlenir.
Leke tedavisi
Leke tedavisi zaman alır ve tedavi başarısında lekenin turu de onemlidir. Guneşe maruziyet, lekeleri tetikleyen onemli bir etkendir. Karbondioksit lazer ile guneş, gebelik ve yaşlılık lekeleri buyuk olcude tedavi edilebilir.
İz tedavisi
Her turlu yaralanma ciltte ceşitli derecelerde ize neden olur. Bu lazer sistemi iz bolgesindeki dokuyu her seansta yavaş yavaş eriterek yaranın hemen yanındaki yeni ve sorunsuz cilt dokusunun burayı tamir etmesini sağlar. İz her seansta kuculerek en azından kozmetik olarak kabul edilebilir bir hale gelir. Kucuk izler tamamen kaybolabilir. İz tedavilerinde bu lazerler en az yan etki ve en hızlı iyileşme suresi nedeniyle dunyada cok tercih edilen sistemdir.
Cildin hazırlanması
Hasta uygulama oncesi guneş ve solaryumdan bir ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen aspirin, heparin gibi ilaclar, tetrasiklin, naproksen, ostrojen, progesteron, doğum kontrol hapları, klorokin gibi ışığa duyarlılığa neden olan ilaclar alınmamalıdır. Uygulama oncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon ve peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka belirtilmelidir. Hastada gecmişte ucuk oykusu var ise mutlaka uygulama oncesinde ilac almalıdır.
Fraksiyonel lazer dokunun doğal yara iyileşmesini ve kolajen sentezini tetikleyerek işlev gorur. Kolajen sentezi icin ise aynı zamanda bazı bakım maddeleri gereklidir. Lazer uygulaması oncesinde yaklaşık 1 hafta kadar cildin medikal urunler ve guneş koruyucuyla birlikte bakımı, iyileşme surecinin hızlandırılması ve daha iyi sonuc alınması acısından onerilir.
Uygulama ve sonrası
İşlem oncesine anestezik kremlerle cilt uygulamaya hazırlanır. İşlem sırasında hafif bir yanma hissi olur, sonrasında uygulama yapılan bolgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. İşlemin yapıldığı gun ve ertesinde ciltte kızarıklık olur, 3. ve 4. gunlerde hafif bir kabuklanma gorulur. Bu sureden sonra kişi normal hayatına geri donebilir.
Bu dort gunluk donemde hastaların yara iyileşmesini hızlandıran kremler ve guneş koruyucu kullanması onerilir. Probleme gore tedavi 3-6 defa, 4 veya 5 hafta aralıklarla tekrarlanabilir.
Uzm. Dr. Mukaddes OZCAN