WhatsApp, Telegram ve pek cok mesajlaşma servisi kullanıcılarına uctan uca şifreleme gibi iki kişi arasında gecen konuşmayı sadece kendilerinin gormesini sağlayan kişisel guvenlik amaclı bir sisteme sahip. Her ne kadar gectiğimiz haftalarda CIA’in; WhatsApp ve Telegram’daki bu guvenlik engelini aşıp mesajlara ulaştığının ortaya cıkmasının ardından şirketler, acıklarını duzelttikleri ve hala eldeki en guvenli sistemin bu olduğunu ileri surseler de İngiltere İcişleri Bakanı Amber Rudd, gizliliğin korunması icin var olan bu sistemin teroristlere kolaylık sağladığını duşunuyor.

Ayrıca Bkz.WhatsApp’a sahte değerlendirme suclaması
Dun yaptığı konuşmasında, gectiğimiz hafta Londra’da yaşanan teror saldırısından bahseden Amber Rudd, teknoloji şirketlerinin kolluk kuvvetleriyle daha fazla iş birliği yapması ve şifrelenmiş mesaj imkanı ile teroristlere saklanacak gizli bir yer bırakmamaları gerektiğini dile getirdi. Uctan uca şifreli mesaj imkanı sunan şirketlerden, istihbarat birimlerinin bu mesajları gorebilmesi icin yardım etmesini isteyen Rudd ‘’Teroristlerin gizlenmesi icin herhangi bir yerin bulunması kabul edilemez. WhatsApp ve benzeri hizmet sunan diğer şirketlerden bu konu hakkında emin olmamız gerekiyor.’’ dedi.

Şifrelenmiş Mesajları Engellemek Cozum Değil

Rudd’un bu acıklamasının ardından ‘’Gizlilik mi, guvenlik mi?’’ tartışmaları surerken Liberal Demokratlar’dan Brian Paddick ise guvenlik servislerinin teroristler arasındaki şupheli mesajları gorebileceğini savundu ancak Paddick’e gore bunun da otesinde eğer şifreli mesajlaşma sistemi olmasaydı yine de (delillere gore) Londra’daki saldırı gercekleşecekti. Bu yuzden teror tehlikesini yok etmek icin farklı şeylerle uğraşılması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Amber Rudd ise İngiltere’de, teknoloji şirketlerinin polisle iş birliği yaptığı ve teroristlere ait verileri, mesajları ve onların hareketlerini paylaştığı bir merkez kurmak istediklerini acıkladı.