Cin’de uzun yıllardır kullanılan ve dunyanın en buyuk internet sansur ve izleme sistemi olan Buyuk Guvenlik Duvarı(The Great Firewall) isimli sistem, internet kullanıcılarının Facebook, Google+ ve Twitter gibi sosyal ağlara girmesine yıllardır olanak tanımıyordu. Son iki yıldır VPN kullanımının da, hukumet tarafından izin verilen bazı uygulamalar haric, yasaklandığı ulkede gorsel paylaşım platformu Pinterets de yasaktan nasibini aldı.

Ayrıca Bkz.Super Mario Run’ın Android’e geliş tarihi netleşti
Cinli medya organlarının haberlerine gore kullanıcılar 7 gundur Pinterest’e erişim sağlayamıyor. Her ne kadar sansur sistemi zaman zaman hatalar vererek yasaklı olmayan sitelere de erişimi kapatıyor olsa da hem uzerinden uzun bir sure gecmiş olması hem de ulkenin en buyuk yasama ve danışma organları olan Ulusal Halk Kongresi ve Cin Halkının Siyasi Danışma Konferansı arasında yapılacak olan toplantı oncesinde bu olayın yaşanmış olması, bizzat Cin hukumetinin bu yonde karar aldığı duşuncesini akıllara getiriyor.

Facebook ve Google’ın uzun bir suredir Cin hukumetiyle irtibat halinde olup ulkede tekrar faaliyet gostermenin pazarlığını yapıyorken yaşanan bu durum Cin’in sosyal ağlar ve sansur konusunda hala cok sıkı duzenlemelere sahip olduğunu gosteriyor. Pinterets ise henuz konu hakkında bir acıklama yapmış değil.