Dunyanın onde gelen firmalarından biri olan Apple, bu kadar populer olması nedeniyle hacker’ların radarından ayrılmıyor. Kotu niyetli hacker’lar devamlı olarak Apple sunucularına saldırıyor ve iCloud bilgilerini ele gecirmek icin calışıyor. Bu saldırılardan birinin gecen gunlerde gercekleştiği iddia edildi ve bu saldırıda 300 milyondan fazla iCloud hesabının ele gecirildiği soylendi. Bir anda Apple kullanıcılarının panik yapmasına neden olan bu haberle ilgili olarak resmi acıklama geldi.
Turkish Crime Family isimli bir turk hacker grubu gecen gunlerde milyonlarca Apple hesabının ellerinde olduğunu ve Apple’ın istedikleri ucreti vermesi karşılığında hesapları silmeyeceklerini acıkladı. Apple’a 7 Nisan tarihine kadar sure veren grup, 75 bin dolar değerinde bitcoin veya 100 bin dolarlık iTunes hediye kartı verilmediği takdirde bu tarihte tum hesapları sileceğini ileri surdu. Hatta bu durumu kanıtlamak icin Motherboard isimli siteye ulaşan ekip, bir videoyla durumu izah etti. Videoda bir kadının iCloud hesabına erişen ekibin tum fotoğrafları goruntuleyebildiği ve hesabı silebildiği goruluyordu. Videonun doğru mu yoksa sahte mi olduğu bilinmiyordu. Fakat bu bilgiler kullanıcıları tedirgin etmeye yetti.
Apple yaptığı acıklamayla kullanıcıların icini rahatlattı. iCloud hesaplarının devamlı olarak takip edildiğini ifade eden Apple, hesaplara izinsiz bir erişimin yapılmadığını belirtti. Ayrıca bu tehditi yapan ekibi bulmak icin guvenlik gucleriyle iletişimde olduklarını dile getirdi. Ote yandan bu tarz guvenlik sorunları yaşamamak guclu şifre kullanılması, her sitede aynı şifrenin kullanılmaması ve iki faktorlu kimlik doğrulamanın kullanılması tavsiye edildi.
Kaynak Fortune