Mide ameliyatından sonra ne yenir yada tup mide ameliyatından sonra beslenme nasıl olur tum soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Mide ameliyatı hakkında herşey burada.
Tup Mide Ameliyatından Sonra Beslenme Nasıl Olur?

Kişiye mide kucultme ameliyatı olabilmesi icin beden kitle inseksi dediğimizz vucut ağırlığının 40’ın uzerinde olması gerekiyor. Boyle bir durumda kişi obez sayılıyor. Bu ameliyat vucut kitle indeksi 35-40 arasında olup kalp damar rahatsızlıkları, diyabet yada tansiyon gibi rahatsızlığı olan kişilerede de uygulanabiliyor.
Mide ameliyatı sırasında midenizin 3/2 alınır. Kalan kısım ise ortalama 1 cay bardağı kadardır. Bu kısım tupe benzediği icin tup mide olarak tanımlanır. Ameliyatta asıl amac midenizi kuculterek cabuk doyma ve iştah kontrolu sağlamaktır.
Tup mide ameliyatından sonra aslında en buyuk iş size duşmektedir. Diyetteki gibi aklınızda surekli yemek yeme isteği oluşmaz. Ancak midenizi tekrar eski haline getirmemek icin eski alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmalısınız. Yemek yemeyi azaltıp bunu yaşam tarzzı haline getirmelisiniz.
Mide ameliyatından sonra beslenme prograrımı doktorunuzla oluşturmanız gerekiyor. Ameliyattan sonra tum beslenme planlarına uymaya calışarak zorlanmadan kilolarınızı verebilirsiniz.
Ameliyattan sonra su tuketimi konusunda zorlanabilirsiniz. Bunun nedeni ise midenizin onemli bir kısmının alınmış olmasıdır. Ameliyattan sonra 10 yada 15 dakika ara ile 1 corba kaşığı icmeniz gerekir. Vucudu bu yeni sisteme ancak bu şekilde alıştırabilirsiniz.


Ameliyattan sonra oğunleri doktorunuzla duzenleyebilirsiniz. Gıdaları en az 30 defa ciğnemeden yutmayın. Bu sayede hem midenizi yormamış olur hemde fazla yemek alışkanlığınızı psikolojik olarak bastırmış olursunuz.
Ameliyattan sonra vitamin takviyeleri almanız gerekir. Az gıda tuketimine gecildiği icin vitamin ve mineralleri tam olaarak alamayabilirsiniz. Dışarıdan gıda takviyesine ihtiyacınız olacaktır.