Bayanlar icin adet donemi dongusu zorlayıcı bir surec.Ağrı ve sancı genel olarak gorunen durumlar. Ancak bazı bayanlarda adet donemi sırasında parca gorulebilir. Bu kan pıhtısı şeklinde ise hemen endişelenmeye gerek...

Bayanlar icin adet donemi dongusu zorlayıcı bir surec.Ağrı ve sancı genel olarak gorunen durumlar. Ancak bazı bayanlarda adet donemi sırasında parca gorulebilir. Bu kan pıhtısı şeklinde ise hemen endişelenmeye gerek yok.Adet surecinde vucut kanı pıhtılaştırmak icin yeterli vakit bulamadığından dolayı kanama ile birlikte pıhtılaşmış kanda gorulebilir. Ancak bu kan pıhtısı ağrı ile geliyorsa, boyut olarak cok buyukse yada hamilelik esnasında oluşmuş ise onlem almak gerekeceğinden doktorunuza başvurmanız onerilmektedir. Adet doneminde kan pıhtısı gelmesi bir cok bayanda meydana gelmektedir. Oncelikle bu unutulmamalıdır. Sonrasında Sagliksiteniz.com’un tavsiyelerini okuyarak durumunuza bir teşhis koyabilirisiniz.
Yazımızın iceriğinde adet doneminde kan pıhtısı oluşumu nedenleri, vajinadan kan pıhtısı gelmesi, regl doneminde kan pıhtılaşmasının gelmesinin nedenleri konusunda detaylı bilgiler sunulmaktadır. İyi okumalar.
Adet doneminde kan pıhtısı gorulmesi durumunda endişe edilmemelidir. Boyle bir surec coğu kadında gorulur ve adet doneminin bir parcasıdır. Adet doneminde rahimin kalınlaşmış astarı ile birlikte kan da vajina yolu ile vucut dışına atılır. Adet doneminde anormal kan pıhtısı oluşması bazı ciddi tıbbi hastalıkların gostergesi olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
Adet Doneminde Normal Kan pıhtısı
Kadınlardaki bu ozel donem her kadında aynı değildir. Adet kanıyla regl sırasında gecirilen bir kan pıhtısının rengi kırmızı veya mor bir jelatinimsi kutle şeklindedir. Zaman yetersizliği nedeni ile vucutta yeterli oranda antikoagulan (kan pıhtılaşmasını onleyen maddeler) uretilemediği zaman kan pıhtısı oluşur; dolayısıyla, hızlı veya ağır bir adet akışı olan bir kadında kan pıhtısının gorulmesi cok normaldir. Boyle bir durum, hafif veya orta şekilde geciren kadınlardan ziyade ağır adet dongusu geciren kadınlar arasında daha cok yaygındır.
Adet Doneminde Anormal Kan Pıhtısı
Birincil Belirtiler
• Gecen kan pıhtısı kanın dortte birinden daha buyuktur
• Gecen kan pıhtısının miktarı buyuktur
• Pıhtılaşma adet sonrası ya da aybaşı arasında meydana gelir
• Buyuk kan pıhtısının atılması sırasında ağrı yaşanması gorulur
• Gebelik suresinde herhangi bir kan pıhtısı (ozellikle de buyuk miktarda ise) gelmesi anormaldir. İster ağrı olsun isterse de olmasın bu anormaldir.
İlişkili Oluşan Belirtiler
• Normal faaliyetlerini yapmakla dahi kotuleşen alışılmadık yorgunluk
• Baş donmesi
• Cilt solgunluğu
• Tırnak yataklarında solukluk ve pembe olmayan goruntu
• Duzensiz adet yada iki dongu arasında kanama
NEDENLERİ NELERDİR?
Adet Kanının Tıkanması. Rahim dışına adet kanının gecişini engelleyen herhangi bir durum kan pıhtısı oluşumuna yol acabilir. Kan akışı, iyi huylu uterus polipleri nedeni ile yada ostrojen seviyesinin azalması nedeni ile servikal kanalın daralması sonucu menopoz doneminde yavaşlayabilir.
Kilo Değişimi. Son zamanlarda ani şekilde kilo değişiklikleri (kilo alma yada verme) yaşamışsanız adet doneminizde kanda pıhtı gorebilirsiniz. Kilonuzdaki değişim, hormonal değişiklikler nedeni ile meydana gelebilir.
Menopoz. Kadınlarda menopoz başlangıcı hormonal değişiklikler ile ilişkilidir. Bir kadının butun ureme yıllarında ostrojen ve progesteron arasındaki hassas bir denge korunur. Bu denge, menopoz sırasında sağlanamaz ve uterus duvarında kalınlaşmasına yol acar. Bu kalınlaşma kadınların kan pıhtılaşması gelişimine katkı sağlar.
İlacların Yan Etkileri. Bazı ilaclar, vucutta hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu hormonal değişimler rahim astarı kalınlaşmasına yol acabilir. Bu kalınlaşmış astar, normalden daha ağır kanamaya yol acar. Bu astar aynı zamanda regl sırasında pıhtı oluşumunu da sağlar.
Duşuk. Duşuk yapan kadında normal pıhtıdan daha buyuk boyutlarda pıhtı veya doku buyuk topaklar fark edilir. Boyle bir durumla karşılaşırsanız derhal bir doktora gorununuz.
Genişlemiş rahim. Gebelik sırasında aşırı gerginleşen rahim kalıcı olarak genişleyerek eski boyutlarına geri donemez. Bu gibi durumlarda, bebek vucut dışına cıkmadan once adet kanı koyu ve kalın (yoğun) gelebilir, bu daha sonrasında ise vajina dışına dışına pıhtı şeklinde cıkabilir.
Uterin Myomları. Miyom’lar rahimdeki kanserli olmayan tumorlerdir. Onlar her zaman belirti vermez. Ancak, miyomlu kadınlarda adet kanaması miktarı artar ve kanda pıhtı oluşumu gorulebilir.
Adenomyozis veya Endometriozis. Bu iki durum, rahim astarından başka bir yerde uterus dokusunun buyumesidir. Endometrioziste uterus dokusu uterusun dışında, oysa ki adenomiyoziste ise doku rahim kasının icinde gelişir. Anormal kanama ve kan pıhtısının gorulduğu anormallikler bu iki koşulda da meydana gelir.
Polikistik Over Sendromu. Polikistik over hormon seviyelerindeki duzensizliklerden kaynaklanan bir durumdur. Bu hastalıkta adet duzensizlikleri, uzun yada ağır gecirilen kanama donemi, adet doneminde kan pıhtısı oluşumu, kilo alma ve anormal kıl buyumesi gorulmektedir.