Tekrarlayan tup bebek başarısızlıklarının mutenevvi sebepleri bulunduğu icin, uzman hekimler tup bebek başarısızlıklarında her iki ciftinde detaylı bir şekilde incelenmesi ve sebebin modern teknoloji ile araştırılıp tedavinin de yine modern...

Tekrarlayan tup bebek başarısızlıklarının mutenevvi sebepleri bulunduğu icin, uzman hekimler tup bebek başarısızlıklarında her iki ciftinde detaylı bir şekilde incelenmesi ve sebebin modern teknoloji ile araştırılıp tedavinin de yine modern teknoloji ile yapılması gerektiğini soylemekteler. Tekrarlayan tup bebek başarısızlıklarında ise uzman hekimler ilk adımlarını anne ve baba adayının gebelik oluşumunu engelleyebilecek genetik veya sistemik hastalıklarının olup olmadığını araştırma yolunda atarlar.
Tup bebek başarısızlığında ne yapmalı?

Tekrarlayan tup bebek başarısızlıklarında anne ve baba adayı bir butun olarak ele alınır ve bilhassa kromozom analizleri, genetik pıhtılaşma faktorleri ve immunolojik araştırmaları yapılır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda ciftlerden birinde kromozomal problem ortaya cıkmış ise tup bebek uygulamasındaki embriyolara transfer oncesi preimplantasyon genetik tarama testleri yapılır. Bu testin ardından ise normal yapıdaki embriyolar transfer icin hazırlanır. Embriyonun kalitesini arttırmak icin ise mikroskopik buyutme yontemi IMSI ile kaliteli sperm secilir.
Tup bebek uygulamasında başarısızlığın sebebi rahim icin bozukluklar ise bu sorunlar daha onceden belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Embriyonun gelişimi icin kadın rahminde uygun ortam sağlanmalı gerekir. Cunku embriyonun kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, rahim ici bozuklukları varsa tedavi başarısızlıkla sonuclanır.
Tekrarlayan tup bebek tedavisi başarısızlıkları aynı zamanda hem anne hem de baba adayında stres ve hayal kırıklığı yaşattığı icin, psikolojik destek de alınması şarttır. Cunku anne ve baba adayının psikolojisini yuksek tutmaları tedavinin başarı şansını arttırdığı gibi, psikolojik sorun yaşamaları tedavi şansını duşurebilmektedir.