17 Kasım Dunya Premature Gunu’nde Hacettepe Tıp Fakultesi Oğretim Uyesi ve Turk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakok Turkiye’de premature bebekler ve sorunlarına ilişkin acıklamada bulundu.

Premature bebeklerin cok iyi bakıma ihtiyacı var.Ulkemizde her yıl doğan 1.3 milyon bebekten yaklaşık %10’u premature doğmaktadır. Premature bebekler, solunum yetersizliği, sindirim sisteminin gelişmemiş olması, dolaşım yetersizliği ve bağışıklık sisteminin yetersizliğinden kaynaklanan ceşitli riskler altındadır. Premature bebekler uzun donemde gorme, işitme, hareket, dikkat dağınıklığı ve okul surecinde oğrenme guclukleri ile karşılaşabilmektedir. O nedenle doğumlarından itibaren takip ve bakımları titizlikle yapılmalıdır. Amac yalnız buyuk bebekleri değil, kucuk premature bebekleri de sağlıklı olarak annelerine verebilmektir.Turkiye’de Neonatolog Sayısı ve Yenidoğan Yoğun Bakım Unitesi YetersizYaptığı acıklamada Turkiye’deki Neonatolog ve Yenidoğan Yoğun Bakım Unitelerinin yetersizliğine dikkat ceken Prof. Yurdakok, Yenidoğan Yoğun Bakım Unitelerinin sayılarının artırılmasının tek başına yeterli olmadığının, unitelerde kalitenin de artırılması gerektiğinin altını cizdi. Prof. Dr. Murat Yurdakok, “Turkiye de kucuk premature bebeklerin bakımı konusunda yeterli alt yapı yok. Coğul gebeliklerin doğumları, yalnız cocuk hekimlerinin değil, konularında deneyimli cocuk kardiyolojisi, cocuk norolojisi, goz hastalıkları, odyoloji (işitme), fizik tedavi ve diğer uzmanların bulunduğu yerlerde yaptırılmalı” dedi.Coğul gebelik premature doğum riskini artırmaktadır.Premature doğum riskinin ozellikle coğul gebeliklerde ortaya cıktığını vurgulayan Prof. Yurdakok, coğul gebeliklerde ikiz bebeklerde genellikle onemli bir sorun gorulmezken, ucuz bebeklerin coğu kez gebeliğin 32. haftasında doğduğunu ve rahim icindeki fetus sayısı arttıkca bu surenin daha da kısaldığını belirtti.

Prof. Yurdakok, ozellikle tup bebek uygulamalarında coğul gebelik riskine dikkat cekti.Aileler, Domuz Gribinin yanı sıra Prematurelerde Mevsimsel RS Virusu Enfeksiyonlarına DikkatProf. Dr. Yurdakok, oldukca bulaşıcı olan RSV’nin (Respiratuar Sinsityal Virus) Ekim-Nisan ayları arasında salgınlar yaparak solunum yollarında enfeksiyona yol acabildiğini, RSV enfeksiyonlarının cok kucuk (gebelik yaşları 32 haftanın altında olanlarda) ve ozellikle uzun sure solunum cihazlarına bağlı kalmış kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde hastaneye yatırılmayı gerektirecek, bazen de olumle sonuclanacak ciddiyette problemlere neden olabileceğine dikkat cekerek, her yıl RS Virus enfeksiyonlarının sık gorulduğu aylarda, ayda bir kez koruyucu bağışıklamanın hastalıktan korunmada onemli olduğunu belirtti.