İHA'nın haberine gore meme buyutme ameliyatlarında kullanılan silikonların patlaması magazinsel bir soylenti. Meme estetiği genc kızlarda ve kadınlarda son derece onemli olduğunu belirten Doc. Dr. Hayati Akbaş, "Bazı kadın ve genc kızlarda doğuştanmeme gelişimi eksik olur. Bu kadın icin cok ciddi bir handikaptır. Genc bir kızın psikolojisini tamamen bozan, ondaki ozguven duygusunu yitirmesine yol acan ve kadınlık duygusunda ciddi eksiklikler oluşturan bir durumdur” dedi.
"Genc kızlar sutyenlerine kağıt koyuyor''

Bircok genc kızın goğusleri gelişmediği icin evlenmek istemediğini, sosyal ortamlardan uzak durduğunu hatta agresif olduğunu ifade eden Akbaş, "Kızlar memelerinin kucuk olma eksikliklerini gidermek icin sutyenlerinin icersine kağıt koyarlar, bez koyarlar hatta bir takım silikonkoyanlar bile var. Bazen aileler cocuklarının bu psikolojik durumlarının farkına varmıyorlar.
Bazen vardıklarında da onemsemiyorlar. Eğer genc bir kız 18 yaşını tamamlamış, meme gelişimi olmamışsa, bu genc kızın mutlaka bir estetik operasyonla normal goğuslerine kavuşması gerekir. Altta yapan bir hormonal bozukluk varsa bu araştırılmalıdır. Bunlar araştırıldıktan sonra meme gelişimi eksikliği soz konusu ise mutlaka bunun estetik bir operasyonla duzeltilmesi gerekir” diye konuştu.

''Aileler bu konuda kız cocuklarını desteklemeli''

Ailelere onerilerde bulunan Akbaş, "Aileler bu konuda kız cocuklarını desteklemeli. Onların bu ihtiyaclarına olumlu bakmaları gerekir. Aksi takdirde bu kızlar hayatta başarısız, kendilerine guvenmeyen, kadınsı duyguları korelmiş, evlilik ve cocuk yapmamayı duşunmeyen bireyler halinde yaşamaya calışırlar.
Cocuklarınızın goğus gelişimi yeterli olmamışsa mutlaka bir estetik plastik cerrahi operasyonu ile bu problemin cozulmesi gerekir. Memenin protezlerle buyutulmesinde memnuniyet oranı en yuksek estetik operasyondur. Bu operasyonlarda yuzde 99'un uzerinde bir memnuniyet vardır” şeklinde konuştu.
Meme icleri boşalan anneler cocuklarını sucluyor

Doğum sonrası bazı kadınlarda memelerinin kuculduğunu hatta bunun yuzunden cocuklarını sorumlu tuttuklarını ifade eden Akbaş, "Bazı kadınlar ozellikle doğumdan sonra var olan goğuslerinin kuculduğunu ve icinin boşaldığını ifade ederler. Biz buna doğum sonrası meme kuculmesi veya doğum sonrası meme azalması diyoruz.
Bazı kadınlarda bunlar oluyor ve bunlarda ciddi bir rahatsızlıktır. Yine bu kadınlar doğumdan sonra memelerinde meydana gelen boşalma ve kuculmelerde cok ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Eski guzelliklerinin ve kadınsılıklarının kaybolduğuna inanırlar. Buda onların annelik duygularının keyifle yaşamalarına engel olur. Hatta bazen cocuklarını bile suclarlar 'senin yuzunden ben bu hale geldim' derler. Buda bir kadın icin ciddi bir psikoloji sıkıntıdır” bilgilerine yer verdi.

''Silikon patmalaması mumkun değil''

Meme buyutmelerde silikon patlamasının mumkun olmadığını ifade eden Akbaş, "Memelerdekisilikonların patlaması hemen hemen mumkun değildir. Bunlar magazinsel bir soylentidir. Silikonlar hastanın sağlığı yonunden ve onun hayatının ileriki aşamalarında en ufak bir yan etkisi soz konusu değildir. Memelerine silikon yaptıranlar cocuk doğurup, cocuklarını emzirebilirler. Normal bir kadın ne yapabiliyorsa, meme buyutme operasyona gecirmiş bir kadında aynısını yapabilir” acıklamasında bulundu.