Bir kadının, yaşamı boyunca gecirebileceği, en buyuk deformasyon nedeni olan ve fiziksel olarak oldukca yıpratıcı gecen hamilelik surecinde hormonal ve mekanik değişiklikler, en fazla karın bolgesi ,memeler, bel, basenler, bacak icleri ve vajinada kendisini gostermektedir.
Yakın zamana kadar, kadınlar bu sorunlarını dile getirmezlerdi ve “anneliğin gereği” olarak kabul ederlerdi. Oysa ki bu değişiklikler kadınlarda depresyona varabilecek sorunlar yaratmakta. Bu sorun ailenin diğer bireylerine de yansıyabilmekte.
Her ne kadar bedenlerindeki bu bozulmadan cok uzulseler de, anneler bir sucluluk psikolojisi icinde, bu problemleri dile getirmekten coğunlukla cekiniyorlardı. Anneler icin, kendilerinden cok ailelerinin ihtiyacları on planda kalıyordu.Kendileri icin para harcamaktan sucluluk duyuyorlardı.. Bir başka cekince de kendilerini riske etmek istememeleriydi. Ama ameliyat olduklarında , yorumlar hep aynı : “ Neden bu kadar bekledim ki? Cok daha evvel olmalıymışım, hayat kısa”. Annelik estetiği bu nedenle psikolojik ve duygusal durumu cok olumlu etkileyen ameliyatlar olarak duşunulmeye başlandı. Diğer bir olumlu yonu de kadınların giyim, kuşam ve kendilerine bakma konusunda yarattığı motivasyon. Annelik sonrası, giyimine, makyajına dikkat etmeyen, hatta cinsel yaşamında sorunlar yaşamaya başlayan kadınların, tamamen değiştiğini gormek mumkun.

Son yıllarda en cok yaptığımız ameliyatlardan biri de kombine yontemlerle vucudu yeniden duzeltme ameliyatlarıdır. Sadece hamilelik sırasında değil, doğum sonrasında da, hormonal değişim, artan iş yuku, değişen sosyal yaşam, sut verme gibi faktorler de devreye girince, annenin estetik cerrahların kapısını calması gunumuzun trendi halini aldı. "Mommy makeover" ameliyatları, yani anneyi revize etme, gencleştirme bugun ABD dahil olmak uzere dunyada bircok ulkede en populer ameliyatlardır.

Eski forma kavuşmak icin bazen diyet ve duzenli spor yeterli olmaz ve plastik cerrahlai devreye girer.Bu operasyonlarda genellikle karın germe+ protezli veya protezsiz meme dikleştirme+uyluk germe+liposuction kombinasyonları tek seansta uygulanabilmektedir. Bazen de vajina yapılarında oluşan deformasyonların duzeltilmesi icin ameliyatlar yapılabilmektedir..

Bu ameliyatlar icin doğumdan sonra belirli bir zaman gecmesi doğru olacaktır. En azından emzirmenin sonlandığı doneme kadar beklenmesi gereklidir.Bu donem sonrasında meme,karın dokularının tam olarak eski formuna kavuşması, zayıflama ve toparlanma sureci de yaklaşık olarak 6 ay kadar alabilmektedir.
Doğum Sonrası Meme Estetiği

Emzirme doneminden sonra memeler genelde hamilelik oncesine gore hacim olarak kuculur. Buna bağlı olarak meme derisinde catlaklar oluşabilir. Deride de fazlalık olacağından memede sarkma gorulur. Bu tur doğum sonrası meme estetiğinde,memeyi hem buyutme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekmektedir. Bazen de meme kucultulmeli ve dikleştirilmelidir. Emzirme doneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir.

Doğum sonrası hastalarımızda bazen tamamen ici boşalmış memelerle karşılaşabiliyoruz . Bu durumda sadece meme derisini cıkararak toparlama işlemi yapmak, memede yeterli dokunun olmaması nedeniyle istediğimiz sonucu vermez. Bu durumlarda memeye bir hacim kazandırarak dikleşmesi icin bir silikon protezden yararlanmak gerekir.

Bazen de meme dokusu yeterli olduğunda sadece bir kucultme/toparlama operasyonu yeterli sonuca ulaşmamızı sağlar. Bu operasyonların izleri ise sadece meme başı etrafında olabileceği gibi, aşağıdaki meme katlantısına doğru uzanan izler olabilir.

Meme ameliyatının ardından eğer ameliyat uygun bir teknikle yapıldıysa ameliyat sonrası, yeniden doğum yaptığında yine bebeğe sut vermek mumkundur.Genelde meme kucultme işlemlerinde, meme başının altındaki sut kanallarını kesmediğimizden emzirme fonksiyonlarını korumuş oluyoruz.
Meme operasyonları sonrasında, yorucu olmayan işlere başlanması bir hafta kadar alırken, gunluk yaşam temposuna donuş 2 haftayı bulabilir
Doğum Sonrası Karın Germe

Doğum yapmış bir karında , hem aşırı deri+ yağ sarkmaları gelişir hem de karın duvarına sertlik, gerginlik veren ve ic organların dışarıya bombeleşmesini engelleyen kaslar oldukca gevşek ve ayrıktır. Halbuki duz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı karın adaleleridir. Karın germe ameliyatında da en onemli nokta, karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmektir Karın germe operasyonlarında gobek deliği altındaki sarkan ve catlamış olan tum deri ve yağ dokusu cıkarılmakta; orta karın bolgesi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştirilmektedir. Bu operasyonda, sarkık karın gorunumu dramatik bir şekilde duzelmekte, kişi duz bir karın bolgesi konturuna sahip olmaktadır.

Operasyon sırasında gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırıldıktan sonra, fazla deri ve yağ dokusu kesilerek cıkarılır, gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır. Bazen de fıtıklaşma varsa onarılır. Boylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Yeni gobek deliği yapılır. Doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu icin en az 3 ay kadar beklenmelidir. Sut verme doneminde operasyon yapılması uygun olmadığından bu minimal sure en az 1 yıla kadar cıkarılabilir.

Sezaryen operasyonu ile aynı anda karın germe işlemi yapılmamalıdır. Rahim normalde bir armut buyukluğundedir ve hamilelik sırasında bir basket topu buyukluğe ulaşır.Rahmin tekrar kuculmesi ve doğum oncesi boyutlarına ulaşması en az 45 gun almaktadır. Rahim ve karın ici diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale donmeden karın germe işlemi yapmak, hamile bir bayana 3 beden kucuk elbise giydirmeye benzer ve sonuc ta doğal olarak başarısızlıktır.

Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gun kaldırılıp yurutulur. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına donebilir. Tempolu yuruyuş ile egzersizlere 1 ay sonra başlanılabilir. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alınması onlenirse operasyondan daha mukemmel sonuclar alınabilecektir.

Doğum Sonrası Liposuction

Karın, bel, kalca, uyluk (ust bacak) ic ve dış tarafı, diz ic kısmı gibi vucudun belli bolgeleri diyet ve egzersize direncli, ozellikle doğum sonrası yağ birikim bolgeleridir. Bu bolgelerdeki yağlar, en son eriyen yağlardır. Fazla yağlanmanın giderilmesi icin yapılacak aşırı egzersiz, sonuc vermeyeceği gibi vucudun genel metabolizmasını da bozabilir.
İşte bu diyet ve spora direncli yağ birikimlerinin negatif basınclı bir vakumla girilerek vucuttan uzaklaştırılma operasyonlaruna "Liposuction operasyonu” denir. Bu operasyonlar kesinlikle zayıflama operasyonları değil, kontur duzeltici operasyonlardır. Aynı zamanda, sadece vucuttan yağ alınıp atılması değil, bir heykeltraş gibi yontarak , vucuda form verilmesidir. Doğum sonrasındaki donemde ozellikle karın germe operasyonları ile birlikte cok sık uygulanan bir operasyondur.
Doğum sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra (en az 3 ay 1 yıl arası) liposuction operasyonları da rahatlıkla yapılabilir.

Doğum Sonrası Genital Bolge Estetiği

Normal doğumun sonucu vaginada oluşan deformasyonların, vajinal daraltma operasyonlarıyla duzeltilip, cinsel hayata cok onemli katkıda bulunmak mumkundur. Vulvadaki anatomik yapıların estetik olarak duzeltilmeleri, yani buyuk ve kucuk dudaklardaki sarkma ve fazlalıkların giderilmesi de oldukca yuz guldurucudur..

Ayrıca "mons pubis " diye adlandırdığımız vulva ustunde ve karın katlantısı altında kalan alanın liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, asılması; buyuk vagina dudaklarının yağ enjeksiyonu ile veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da yaygın işlemler arasındadır. Bu işlemler icin doğum sonrası mutlaka ilk 6 ay kadar beklenmelidir.


Doğumdan sonra karın bolgesi ,memeler, bel, basenler, bacak icleri ve vajinada oluşan deformasyonu tedavi yontemleriyle ilgili Doktor Murat Turegun bilgilendiriyor.