Dudak ustu cizgilerinin neden oluştuğunu anlatan Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrah, Op. Dr. Bulent Cihantimur, kopan kolajen dokunun en onemli faktor olduğunu soyledi: “Dudak ustu cizgileri bir başka deyişler barkod cizgileri, ozellikle 35 yaşından sonra belirmeye başlar. Eğer kişiler bir de sigara iciyorsa cok daha erken yaşlarda bıyık bolgesi dediğimiz alanda dikey cizgileri gozlemleyebiliriz. Sigara icme hareketiyle buzuşen ve sigaranın icindeki dokuları zedeleyici maddelerin etkisi en başta ciltte dudak ustunun tahribatıyla ortaya cıkıyor. Bolgenin kolajen dokusunu koparıyor, elastini azaltıyor ve herhangi bir mimik hareketi yapmadan bile derin cizgilerin gozukmesini sağlıyor”.
Sigarayı bırakın ve nemsiz bırakmayın
Sigaranın cilt guzelliğinin en buyuk duşmanı olduğunu soyleyen Op. Dr. Bulent Cihantimur, kırışıklıkların erken yaşlarda belirmesinde de cok etkili olduğunu soyledi ve ekledi: “Bu şekilde doğal yapısını kaybeden dudaklar buzulur ve ust kısmında kırışıklıklar, dikey derin hatlar belirir. Kolajen kırığını tedavi etmenin pek cok yolu var. Ozellikle hyaluronik asit enjeksiyonları, kimyasal peelingler, bu oluşumu hafifletmeye fayda sağlar. Fraksiyonel lazer, kimyasal peeling de etkilidir ama her şeyden evvel, sigaranın bir an evvel genel sağlık icin de bırakılması ve ayrıca bolgenin nemsiz bırakılmaması gerekiyor”.
Orumcek Ağı Estetiği ve Yağ Enjeksiyonu
“ Eğer cok daha kalıcı bir uygulama isteniyorsa, kolajeni aktive eden ve elastan uretimini hızlandıran Orumcek Ağı Estetiği, dudak ustu cizgileri icin son derece faydalıdır. Hastanın kendi yağından hazırladığımız kok hucreden zengin yağ transferi de yine Orumcek Ağı Estetiği ile entegre yapılarak uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu istenirse aynı operasyonla dudaklara da eklenir ve bu şekilde biraz buyume ve en onemlisi kok hucren sayesinde dudaklarda gencleştirme sağlanır” diyen Cihantimur ayrıca dudaklara guneş faktorlu dudak koruyucusu surulmesini onerdi.
En fazla mimik hareketlerinin oluştuğu bolge olan dudak cevresinde, ozellikle dikey dudak ustu cizgileri bu guzelliği golgeleyen estetik sorunların başında geliyor...