Sperm kalitesi ve miktarı
Meni analizi en önemli erkek kısırlık testidir ve sperm sayısı, hareketliliği (yüzebilen sperm oranı) ve morfoloji (sperm şekli) ile ilgili doğru bir ölçüm sağlar.


Analiz mastürbasyon ile üretilen numune üzerinde gerçekleştirilir ve uzman bir kısırlık laboratuarı tarafından gerçekleştirilmesi en iyisidir.
Spermleri dondurarak saklamak da mümkündür.
Meni numunesinin verilmesiyle ilgili talimatlar:
Özel steril numune kapları eczanelerden alınabilir.
Testten iki ile beş gün öncesinde boşalmadan (cinsel ilişki ya da mastürbasyon) kaçının.
Numune kabına tam isminizi ve doğum tarihinizi yazın.
Mastürbasyonla, kayganlaştırıcılar ya da prezervatif kullanmadan numuneyi üretin. Mastürbasyon kabul edilmiyorsa, kısırlık uzmanınız evde cinsel ilişki sırasında numune toplamak için özel bir prezervatif sağlayabilir.
Numuneyi evde aldıysanız bir saat içinde numuneyi laboratuara ulaştırın. Taşıma sırasında numuneyi vücut ısısına yakın şekilde tutun; örneğin teninize yakın bir cep içinde.
Altta yatan nedenlerin kontrol edilmesi
Erkek kısırlığının nedenlerinin teşhisi folikül uyarıcı hormon (FSH) ve testosteron için kan testleri gerektirebilir. Bunlar spermin oluşması ve olgunlaşmasında rol oynar. Sperm sayısı çok düşük ya da sıfır ise, kromozom analizi (karyotip) ve başka testler de yapılabilir Bir androloji uzmanına (erkek üreme bozuklukları konusunda uzman doktor) gidilmesi tavsiye edilebilir.