Basit ve tamamen duyarlı bir Menü
WordPress Tema seçerken temanın Menüsünü dikkatli inceleyin. Gezinmek için kolay ve oldukça basit olduğundan emin olmalısınız. Her zaman tam olarak duyarlı ve erişilebilir bir menü yapısına sahip bir tema seçin. Web sitenizin menüsü bir kitabın içindekiler kapağı gibidir. Tabi Google eğitimlerinden öğrendiğim bir konu daha doğrusu bir sayı: 7. Web sitenizin menüsü mümkünse 7 başlığı geçmesin. Ve unutmayın ki menü, seo açısından da çok önemlidir.

Temiz, basit bir tasarım ve iyi bir renk düzeni
Daima sade ve şık tasarıma sahip bir tema seçin. Bir geliştirici, tasarımcı ya da blogger olarak temel hedef dolaşım için web sitesinde yeterli zaman harcayacak ziyaretçilerin sayısını arttırmak olmalı. İyi tasarım ziyaretçilerin sayfada kalmalarını sağlar.

Kolay Özelleştirilebilir
Seçeceğiniz tema kolaylıkla yönetilebilir, özelleştirilebilir olmalı. Bu tabi sizin kullanım kolaylığınız açısından gereklidir. Özellikle birçok premium temanın Admin panelde Tema ayarları bölümü mevcuttur. Buradan logo ekleme, favicon ekleme, özel css belirleme, yazı tipi seçebilme, header ve footer alanlarını düzenleyebilme, reklam yayınlayacaksanız reklam alanları seçimi, analytics kullanıyorsanız bu kodları yerleştirme vs. vs. gibi konular açısından özelleştirilebilir bir tema kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Mobil Cihazlara Uyumluluk
Bu belkide son dönemde en önemli konulardan biri haline geldi. Web’de sörf mobil cihazların kullanımı astronomik bir hızla büyüyor, Mobil cihazlar genellikle ekran boyutu ile kısıtlı ve içeriğin bu boyutlara göre şekil alması gerekir.
Bir temayı kurmadan önce mutlaka Mobil Uyumluluk Testi yapın. Google Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanarak mobil uyumluluk testini yapabilirsiniz. temanın demo linkini yapıştırın ve test edin. Mobil uyumlu bir tasarımın Google’ın önerilen tasarım modeli olduğunu unutmayın.
Günümüzde artık bir çok wordpress tema mobil uyumlu. Fakat bir temayı beğendiniz herşey çok güzel tasarım vs. Ancak mobil uyumlu olmadığını farkettiniz. Telaş yapmayın. WordPress eklenti desteği sayesinde sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. JetPack, WPTouch Mobile Plugin, WP Mobile Edition bu eklentilerden bazıları.

SEO DostuVe gelelim Seo konusuna. Bir temanın ya da tasarımın seo uyumlu olması çok önemli. Arama motorlarının sitenizi iyi okuyabilmesi gerekiyor. Mümkünse HTML5 destekli olmalı. İyi bir css kodlamaya sahip olmalı. Tabiki bir seo eklentisi ile durumu kurtarabilirsiniz ama temanın kod yapısı da seo’ya uygun olmalı.

Okunabilirlik, Yazı Tipi ve Yazı Rengi
Bu gerçekten önemli ve bunu da asla göz ardı edemeyiz. Web sitenizin içeriğinin kolayca okunabilir olduğundan emin olun. Bir tema geliştirici makul bir yazı tipi boyutunu kullanabilir veya bazı cihazlarda okunamayan yazı tipleri seçebilir. Bunun testlerini yapın. Ben surf yaparken bir çok kez telefonumda ya da tabletimde okunamayan içeriklerle karşılaştım.
Yazı tipi boyutu ne çok küçük olmalı, ne de çok büyük olmalıdır. Ayrıca, yazı tipi rengi arka plandan sıyrılmalıdır. Arka plan ve yazı için benzer renkler kullanmayın.

Sosyal Medya bağlantıları
Günümüzde artık sosyal medyayı görmezden gelmek mümkün değildir, Twitter FaceBook, Instagram ve diğer birçok sosyal ağ siteleri çok popüler olan ve milyonlarca kullanıcının kullandığı ağlar. Mümkünse tema da Sosyal Medya menüleri destekleniyor olsun. Sitemde de göreceğiniz üzere sağ üstte solda sağda heryerde sosyal medya menüleri mevcut.Güncellik ve Güvenlik
Özellikle ücretsiz temaları kullanırken eski sürümlü olmamasına özen gösterin. Son güncel versiyonunu kurun. Ve güncelleme desteği olup olmadığını öğrenin. Ve tabi güvenilir kaynaklardan temayı indirin ve virustotal.com web sitesinden temayı taratın. Güvenli olduğundan emin olun öyle kurun.

Web Sitenizin Hızı
Bu, web siteniz için oldukça önemli bir konudur. Tıpkı diğerleri gibi.. Web sayfalarının yükleme hızı çok hızlı olmalı. Hem ziyaretçiler hem de Google yavaş web sitelerinden nefret ederler. Yavaş açılan bir site hem ziyaretçileri kaçırır hem de arama motorlarını.
Bu nedenle, web sitenizin altyapısının sayfaların en uygun hızda yüklendiğinden emin olun. Pek çok ücretsiz eklentiler mevcuttur optimum hız için WordPress web sitelerini optimize etmek için ama tema hızlı değilse çok da etkisi olmayabilir.

Görsel olarak çekici içerikler: Resim ve Videolar
Görseller (görüntü ve videolar) ziyaretçi çeken bir başka etkili yoldur. İnsanlar oldukça uzun metin paragrafları okumaktan daha çok ilginç ve interaktif görselleri ve videoları tercih ederler. WordPress tema seçerken, resimlerin ve videoların güzel görüntülendiğinden emin olun.