Portföy (Portfolyo), kişinin herhangi bir alandaki çalışmalarının veya belgelerinin tümünün bir araya getirildiği dosyalar veya sayfalardır. Portföy kavramı internet kullanıcıları ve Webmasterların dışında da sanat, finans gibi birçok çeşitli alanda kullanılmaktadır. Portföylerin içerisinde genellikle referans olarak kabul edilecek çalışmalara yer verilir. Örneğin bir yazılımcı daha önce yer aldığı yazılım ve geliştirme projelerini portföye eklerken bir grafiker daha önceden tasarlamış olduğu grafik dosyalarını ekleyebilir. Bu portföy sayesinde kişi çalışmak istediği bir diğer kişiye çalışmalarını aktararak yaptığı iş kalitesini ispatlayabilir. Bir portföye sahip olmak alanında uzman olduğunuzu veya en azından deneyimli olduğunuzu göstermek açısından oldukça önemlidir.


Portföy Yönetimi
Porföy’ün başta kariyer ve internet dünyası olmak üzere daha birçok alanda kullanılan bir terim olduğunu söylemiştik. Portföy yönetimiyse, aracı kuruluş ile imzalanan bir yönetim sözleşmesi vasıtasıyla müşterilere ait maddi portföylerin yönetilmesidir. Dolayısıyla Portföy yönetimi, Portföyün finans alanındaki yönetim şekillerinden biridir.


Portföy Anlamı
Portföy kelime olarak Latince’de taşıma anlamına gelen portare ve sayfa anlamındaki foglio kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelmektedir. Türkçedeyse Portföy, bir kişinin herhangi alanda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarının tümü anlamına gelmektedir.