15 dakika gibi kısa bir surede yapılıyor olması, hastanede yatış gerektirmemesi ve kişinin hemen sosyal yaşantısına geri donebilmesi yontemin cezbedici ozellikleri arasında. Ancak yontemin başarılı olabilmesi icin en onemli kriterin uygulama sonrası kişilerin diyet uyumu ile alakalı olduğunu belirten uzmanlar uygulama sonrası mutlaka diyetisyen eşliğinde ozel bir beslenme programının oluşturulması gerektiğini aksi halde yontemden istenilen verimin alınamayabileceğine vurgu yapıyorlar. Mide botoksunun başarılı sonuc vermesi icin nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar ayrıntılı bilgiler verdi.

İşlem sonrası diyet uyumu şart

”Başta Norvec, Kore, ABD olmak uzere ulkemizde de kullanılan Mide Botoksu yontemi ile 5-6 ayda 4-20 kilo vermek gercekten mumkun ancak cok onemli bazı kriterler var uyulması gereken. Bu kriterleri hastalar acısından değerlendirmek gerektiğinde; mide botoksu işlemi sonrası diyetisyen eşliğinde tam bir uyumla beslenmesine dikkat eden kişi işlem oncesi kilosu goz onunde bulundurularak 10-20 kilo kadar verebiliyor. Bazı hastalar diyete kısmen uyum sağlayabiliyor o zaman da kilo vermek mumkun oluyor ancak bu hedeflenenin altında bir kilo kaybı oluyor. Bazı hastalar da işlem sonrası hic diyet yapmıyor. Yapmadığı gibi gece de yeme alışkanlığına devam ediyor. Hicbir uygulama sihirli değnek değildir. Bunu unutmamak lazım. Bu tarz hastalarda da hicbir yontem işe yaramayacağı gibi Mide Botoksu da işe yaramaz. Kendi serimizde hastaların yuzde 75’inde başarılı sonuclar aldığımızı gorduk, yuzde 25’inde mukemmel sonuclar alıp hastaların daha ilk ayda 6-10 kilo verilebildiklerini gozlemledik. Biraz daha ayrıntıya inmek gerekirse hastaların yuzde 25’inde gayet iyi sonuclar alıp ilk ayda 3-6 kilo verilebildiklerini, yuzde 25’inde iyi sonuclar alıp ilk ayda 2-3 kilo verilebildiklerini, bu guzel sonuclara rağmen yuzde 25 hasta grubunda da hastaların belirgin aclık hissetmemesine ve toklukla ilgili sorun olmamasına rağmen psikolojik temelli olarak yeme alışkanlıklarından vazgecemediğini gorduk.


Midede uygulandığı bolge cok onemli

İşlemin başarısını etkileyen bir diğer onemli faktor de uygulama şekli ve cerrahın bu konudaki tecrubesidir. Mide Botoksu ile midenin cok geniş bir alanına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanıyor. Midede kasılmayı sağlayan kaslar bu ozelliğini yapamadığı zaman gıdalar midede uzun sure kalabiliyorlar. Normalde karbonhidratlar 2-3 saatte ya da 4 saatte, proteinlerle birlikte alındığı zaman 4-4,5 saate boşalabilirken bu uygulamadan sonra mide boşalma suresi 12 saate kadar cıkabiliyor. Ayrıca Ghrelin dediğimiz bir aclık hormonu var. Bu hormon en cok midenin fundusundan salgılanmaktadır. Enjeksiyonların bir kısmı bu bolgeye de yapılıyor. Bu enjeksiyon sonrası aclık hormon seviyesi duzeyi de cok ciddi anlamda duşebiliyor. Bu şekilde hastaların iştahları azalarak midedeki tokluk hissi uzuyor. Dolayısı ile hasta kilo vermeye başlıyor. Burada da cerrahın tecrubesi on plana cıkıyor. Bu işlemin kesinlikle tecrubeli eller tarafından yapılması gerekir.

Cilt gencleştirmeye oranla yuz katı daha fazla botoks malzemesi kullanılıyor

Mide Botoksu yaptıracakların bilmesi gereken bir diğer onemli ayrıntı da kullanılan botoks malzemesi miktarıdır. Cilt gencleştirmeye oranla yuz katı daha fazla botoks malzemesi kullanılmaktadır bu işlemde. Dolayısı ile yontemin etkili olabilmesi icin bu dozu kısıtlamamak gerekir. Mide Botoksu maliyeti de bu bilgiler dahilinde goz onunde bulundurulmalıdır. Ucuz olması acısından doz kısıtlamaları ile yapılan işlemler, yontemin başarısını da olumsuz anlamda etkiler.
Mide sorunları ve botoks alerjisi olmayan herkese yapılabilir
Teknik herkese uygulanabilecek yan etkisiz bir teknik. Ancak botoks alerjisi olanlarda, mide ulseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ulseri gibi durumlarda uygulanması onerilmiyor ve oncelikle bu problemin duzeltilmesi gerekiyor. Bu nedenlerle gastroskopi ile işlem oncesi mutlaka midenin değerlendirilmesi gerekir. İşlem sonrası cok sık olmayarak bulantı, şişkinlik şikayetleri olabiliyor. Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık surecin iyi değerlendirilmesi gerekir. Botoksun etki suresi ortalama 4-6 ay kadar. Bundan sonraki surecte botoksun tekrarlanıp tekrarlaması hastanın genel durumuna bağlı olarak gelişiyor. Mesela 75-80 kiloluk bir hastanın bu surede 10-15 kilo vermesi mumkun bu da 6 ay sonunda ideal kilosuna ulaştı anlamına gelir. Sağlık problemleri de duzeldi ise botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz ancak diyet ve spor programını devam ettirmesi istenir. 6 aylık surecten sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyac olduğu duşunulurse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrar edilebilir. Literatur bilgilerinde 3 seansa kadar oneriliyor. Biz burada hasta ile beraber karar veriyoruz. Hasta diyette uyumluysa ve mevcut 6 aylık sureci iyi değerlendirdiyse uzun sureli tokluğu kendisine oluşturduğu değişikliklerden yakınmıyor ise bu sureci uzatabiliyoruz.”