Kripto para dunyasında 2018, bazı beklenmedik dalgalanmalarla geciyor. Kapital hacmi dolayısıyla, yasal duzenlemelerle baskı altında tutulabilen piyasada parlamaya başlayan yıldızlar da yok değil. Son gunlerdeki artışıyla dikkatleri uzerine ceken Electroneum’a daha yakından bakıyoruz. Kripto para piyasasının 2017 sonlarında buyuk bir hızla yukselmesinin nedeni, ellerindeki toplam yatırım miktarının yuzlerce milyar doları bulduğu balina yatırımcılardı. Servetlerini antik bir ticari taktikle katlamak isteyen buyuk yatırımcılar, spekulasyonlara neden oldular. Onlara bu fırsatı tanıyan şey, devletlerin yasal olarak duzenleme getirmediği bir piyasanın varlığıydı.
Modern dunyada fiziki olarak varlığını gorduğumuz paralar zaten uyuşturucu ticareti ve kara para aklamada kullanılıyorlardı. Kripto paraların onemli bir kısmı ise suclulara daha kolay ve denetimsiz bir hareket imkanı tanıdı. Bu nedenle devletler, yasal duzenlemelerle kripto paraları baskı altında tuttu. ABD ve Cin gibi iki devin, yatırımcının kimliği anonim olan bir piyasayı hemen benimsemeleri beklenemezdi. Bugun devletlerin cok sıcak baktığı, anonim kimlik sorununu ortadan kaldıran Electroneum (ETN) birimine odaklanıyoruz.
Nedir bu Electroneum (ETN)?


Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, sıradan kullanıcıların hemen dahil olamadıkları sistemlere sahipler. Ozellikle bu kripto paraların madenciliğini yapmak, binlerce TL’lik butceyle mumkun oluyor. Ayrıca ozellikle Bitcoin, fiziki yapısı itibariyle klasik paralara alternatif olarak kullanılmaktan uzaklaşıp, altın veya hisse senedi gibi yatırım araclarına benzemeye başladı. İşte ETN tam da bu noktada ortaya cıkıyor, sıradan kullanıcıya kripto para dunyasıyla tanışma imkanı sunuyor.
Kurucusu Richard Els tarafından mobil dunyaya endekslenen Electroneum, ETN olarak anılıyor. Şimdilik Android akıllı telefonlarınıza bir mobil uygulama indirerek ETN cuzdanına sahip oluyorsunuz. ETN acık bir şekilde sıradan kullanıcıların alışverişlerde standart para yerine kullanabileceği bir kripto para olarak tasarlandı. Kısaca piyasanın en anlaşılabilir, yaygınlaşmaya en musait kripto para birimiyle karşı karşıyayız.
Electroneum neden yukseliyor?

Burada ilk dikkatimizi ceken etmen, yazının başında da bahsettiğimiz anonimlik durumu. Bitcoin gibi populer kripto paralar, yatırımcılarına ya da madencilerine kimliklerini gizleme fırsatı sunuyorlar.
ETN’de ise oyle bir durum yok. Bu nedenle devletler, kontrol altında tutup yasal duzenlemeler yapabilecekleri bu birime sıcak bakıyorlar. Bir başka deyişle uyuşturucu alım satımı yapan, kara para aklayan kimlikleri yakalamak devletler icin cok kolay oluyor. Bu sayede ETN, sadece yatırım yapmak, alternatif bir alışveriş yontemi belirlemek isteyenler icin cok uygun.

İkinci ve yine yukselişi mecbur kılan en onemli neden, platformun dunya capındaki telekom şirketleriyle anlaşma yapmaya hazırlanması. Eğer telekom şirketleri anlaşma gereği ETN’yi bir odeme şekli olarak benimserse -ki bu zor değil- daha yuksek değerler gormeye hazır olmalıyız.
Electroneum’un populerleşmesini sağlayacak bir diğer konu ise e-ticaret. Ozellikle internetten alışveriş konusunda e-ticaret şirketlerinin hızlı işlem kapasitesine sahip bir platforma ihtiyacı var. Mevcut VISA ya da Mastercard gibi kuresel sistemler, ETN’yi şimdiden rakip olarak gormeye başladı. Kripto para dunyasının hızlı işlem yapma anlayışı, ETN etrafında şekillenmeye başladı.
Değineceğimiz bir diğer konu ise Electroneum’un alım satım işlemleri. Şu an icin yalnızca -buyuk olarak tabir edebileceğimiz- Cryptopia ve Kucoin borsalarında işlem goren Electroneum, henuz Coinbase ya da Binance gibi kuresel borsalarda listelenmedi. Bu da karşımıza daha buyuk bir pazara girme, daha cok yatırımcı cekme ve en nihayetinde daha yuksek fiyatlara ulaşma ihtimalini karşımıza cıkarıyor. Devletlerin sıcak baktıkları bir kripto para birimini, neden kuresel borsalar da listelenmesin? Şu anda milyonlarca insan bu borsaların ETN konusunda adım atmasını bekleyip potansiyel talebi oluşturuyorlar.

ETN'nin son 1 haftalık fiyat değişimi


26 Eylul sabah saatlerinde bir ETN fiyatı $0,016 dolardı, yani 1 cent bile değil. TL bazında bu tutar 10 kuruşa denk geliyor. ETN’nin ilerleyen donemde yukseleceğini goz onunde bulundurursak, yatırım başlangıcı icin inanılmaz bir fırsat gormek zor değil. ETN’ye yatırım yapmak icin, şu anda sınırlı borsalarda listelenmesi sebebiyle Cryptopia ve Kucoin borsalarından alım yapabiliyorsunuz. Bu borsalardan Electroneum satın almanız icin bir başka kripto para cinsine sahip olmanız gerekiyor.
Araştırmalarınızı yeteri kadar yapıp, kripto para dunyasına girişinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun icin şuraya bıraktığımız bağlantıdan, blok zinciri ve kripto paralarla ilgili butun iceriklerimize ulaşabilirsiniz.