Bunyesinde Oyun Calışmaları ve Dijital Oyun Tasarım bolumu bulunan Bahceşehir Universitesi, bu sene mufredatına 'Oyun Haberciliği' isminde yeni bir ders ekledi. Başta ABD olmak uzere son yıllarda bircok ulkede buyuk rağbet goren oyun yapımına yonelik universite bolumleri, ulkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Bolumleşmeden once BUG Lab olarak yola cıkan ekip, bugunlerde universitedeki bolumun yonetimini ustleniyor.
Oyun Calışmaları ve Dijital Oyun Tasarım bolumune bu sene Oyun Haberciliği dersi de eklendi. Bolumde bu dersin oğretim gorevliliği rolunu LEVEL dergisinin kıdemli editorlerinden Ertuğrul Sungu ustleniyor.

Eleştiri kuramı, metin inceleme gibi onemli konuları 'oyun inceleme' potasında eriterek oğrencilere aktarmaya calışan bu ders ile ilgili Bahceşehir Universitesi resmi sitenin acıklaması şu şekilde:
"Gunumuzde bilgisayar oyun pazarı, başta Amerika olmak uzere, dunyanın bircok ulkesindeki dev pazarlardan birisi haline gelmiştir. Hatırı sayılır miktarda tasarımcı, programcı, senarist ve yapımcı bilgisayar oyunu uretmek icin yıllardır calışmaktadır. Fakat her uretilen oyun “iyi” olmadığı gibi, ancak cok az miktarda oyun gercekten hak ettiği yeri bulur. Bu noktada uzerinde durulması gereken birbirinden farklı konu vardır. İşte bu noktada oyun eleştirmenliği buyuk onem arz etmektedir.
Deneyim edilen oyunu “doğru” analiz edemeyen bir yapımcı, gelecekte kuvvetle muhtemel “zayıf” bir oyun uretecektir. Oyunlar nasıl incelenir, hangi noktalarına dikkat edilir ve oyun eleştirmenliği ne şekilde yapılır? Dijital Oyun Eleştirisi dersi, bu sorulara ne şekilde cevap verileceğini tartışmak isteyen bir derstir."
Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/dijital-oyun-haberciligi-ders-oldu-40979821