Ulkemizin tam olarak oturmamış alt yapısı, sunucuların da cok uzakta olması ile birleşince oyuncuların son derece yuksek pingler gormesine neden oluyor. Peki VPN servisi kullanmak bu yuksek ping sorununa cozum olur mu? Pek cok kişi herhangi bir gizlilik kaygısından dolayı cevrimici etkinliklerini kimliğini gizleyerek gercekleştirmek isteyebilir. Bu kişiler icin en uygun cozum VPN kullanmak olacaktır. VPN yani Sanal Ozel Ağ kullandığınızda erişmek istediğiniz internet sitesine ya da herhangi bir cevrimici servise VPN hizmetini aldığınız servisteki sunucular uzerinden bağlanırsınız. Boylece farklı bir ulkeden, farklı bir IP uzerinden internet aktivitelerinizi gercekleştirebilirsiniz.

VPN kullanmak faydalı mıdır? Bu sorunun yanıtı, VPN’i ne icin kullandığınıza gore değişebilir. Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa ve sanal bir sunucu kullanarak gercek cevrimici kimliğinizi gizlemek istiyorsanız evet faydalıdır. Halka acık ucretsiz Wi-Fi ağlarına mı bağlanıyorsunuz? Kesinlikle faydalıdır. İş yeri, okul gibi erişimi sınırlandırılmış ağlara mı bağlanıyorsunuz? Kesinlikle ama kesinlikle faydalıdır.
Evet, VPN pek cok konuda faydalı. Bu soruyu yanıtladık. Peki asıl sorunun yanıtı nedir? Oyunlarda VPN kullanmak faydalı mıdır? Bunun yanıtı buyuk oranda hayır olacaktır. Cevrimici bir oyun oynarken bilgisayarınız ile oyun şirketinin sunucularına bağlanırsınız. Oyun sırasında VPN servisi kullanmak, oyun sunucusu ile bilgisayarınız arasına harici bir katman eklemek anlamına geliyor.

VPN sunucuları genellikle yurt dışındadır. Sorun şu ki, oyun sunucularının da coğu yurt dışında. Yani VPN servisi ile bir oyuna bağlandığınızda zaten uzakta olan bir sunucunun yolunu daha da uzatmış oluyorsunuz. Sonuc olarak da ping olarak adlandırılan gecikme suresi arttıkca artıyor. Bu da oyun performansınızın ve doğal olarak oyun keyfinizin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.
Yine de VPN’nin tamamen zararlı olduğunu soyleyemeyiz. Orneğin okulda ya da iş yerinde sınırlandırılmış ağ nedeniyle oyun sunucusuna bağlanamayabilirsiniz. Bu durumda VPN kullanarak oyuna giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca oyun ya da VPN sunucularının cok uzakta olmadığı durumlarda oyun oynarken VPN kullanmak gecikmeyi ciddi şekilde etkilemeyecektir. Yine de VPN sunucularının kararsızlaşabileceğini ve sunucuların genellikle gecikmeyi artıracak kadar uzakta olduğunu duşunursek oyun oynarken VPN servisi kullanmak icin iki kere duşunmenizi tavsiye ederiz.
Kaynak : https://www.pcgamer.com/should-i-use-a-vpn-for-gaming/