Havaların giderek ısınmasıyla beraber bahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Kışın soğuk ve guneşsiz hali yavaşca yerini yazın sıcak ve sevimli yuzune bırakırken ısınan havalar yaz hazırlıklarını hızlandırdı. Yaza daha formda daha zinde girmek isteyenler birer birer kendilerine ceki duzen vermeye başladılar. Kışın yediklerimizin de etkisiyle yeterince dikkat etmediğimiz ağız ve diş sağlığımıza ozen gostermenin tam zamanı olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı yaza guzel dişlerle girmek icin onerilerde bulunuyor.
Diş taşlarına elveda deyin
Diş hekimlerinin kalkulus olarak adlandırdığı diş taşları, tukuruğunuzdeki mineraller ve dişlerde oluşan bakteri plakları tarafından meydana gelirler. Duzenli olarak temizlenmeyen diş taşları gorsel olarak kotu bir gorunumun yanı sıra diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarına da neden olurlar.
Diş taşlarını onlemek icin ise yapılması gerekenlerin oldukca basit olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bunun kısaca duzenli ağız bakımı dediğimiz gunde iki defa dişleri fırcalama ve diş ipi kullanımı olduğunu beliritiyor. Bunun yanında duzenli olarak diş hekiminin yapacağı diş taşı temizliğinde ise diş fırcasıyla bireylerin temizleyemediği yerlerin temizlendiğini, hem gorsel olarak sigara, kahve ve cay gibi dişlerde lekelere neden olan besinlerin lekelerini temizleyip daha temiz ve guzel bir gorunum oluşmasına olanak sağlarken aynı zaman da diş eti hastalıklarının oluşumunu da engeller.
Daha beyaz dişler
Dişlerdeki ceşitli nedenlerden dolayı meydana gelen renkleşme bir coğumuzun sorunudur. Ayna ya baktığımız zaman daha sağlıklı daha beyaz dişlerle gulumsemek ise sanıldığı kadar zor değil. Diş beyazlatma denilen işlemle cok kolay ve ağrısız bir şekilde dişlerin 6-8 tonda acılabildiğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bize diş beyazlatma hakkında bilgi verdi;
“Son yıllarda hem avrupa ve amerika da hem de ulkemizde oldukca rağbet edilen bir tedavi ve estetik yontemi olan diş beyazlatma işlemi ev veya ofis tipi olmak uzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan once ağız ve dişler cok ciddi bakımdan gecerler. Diş taşları, dişlerdeki plaklar, lekeler ve kısmi diş eti tedavisi yapılır. Bu beyazlatmadan en iyi sonucu almanın ilk adımıdır. Daha sonra kişinin tercihine gore ev veya ofis beyazlatma yontemlerinden birini secerek beyazlatma işlemi gercekleşir. “
İki ceşit diş beyazlatma yontemi vardır
Ev Tipi Diş Beyazlatma yontemi; Diş hekiminizin verdiği talimatlara gore ağzınızın olculerine uygun olarak hazırladığı şeffaf plağı ve ozel bir beyazlatma jeliyle beraber siz uygularsınız. Diş hekiminizin verdiği şeffaf plağın icine koyacağınız ozel ağartma jelini gunde birkac saat dişlerin uzerine takmanız dişlerinizin beyazlaması icin yeterlidir.
Ofis Tipi Diş Beyazlatma yontemi; Bu diş beyazlatma işlemi bir diş hekimi gozetimin de bir diş kliniğinde gercekleştirilmelidir. Ofis tipi diş beyazlatma yonteminde kullanılan maddenin daha etken olmasından dolayı dişler de ev tipine gore daha kısa sure de istenilen beyazlığı elde etmek mumkundur.