Size daha sağlıklı ve daha akıllıca secenekler sunacak ceşitli besin grupların­dan sectiğiniz yiyeceklerle ilgili bircok yararlı onerilerde de bulunabilirim. Yağsız et, derisi alınmış kumes hayvanları ve yağı azaltılmış urunler, bu akıllıca secenek­lerden yalnızca birkacıdır.
Tahıl Grubundan, tahıl/kepek ekmeği/acma/simit/tahıl gevreği, az şekerli lif oranı yuksek yemeye hazır tahıl gevreği ve kahverengi pirinc tercih edin. Sebze Grubundan, bircok taze sebzeyi (cok miktarda lif sağlayan) ve sade dondurulmuş sebzeleri (bunların soslarını sınırlayın) dahil etmeye calışın. Meyve Grubundan, bol miktarda taze meyve yiyin (kabukları ile birlikte). Bunlar, konserve meyve ya da meyve sularına gore daha fazla lif katkısı sağlar. Konserve meyve sectiğinizde ise sade ya da şeker eklenmemiş meyve suyu olmalıdır. Sut ve Sut Urunleri Grubundan sut, yoğurt, lor ve taze tuzsuz peynir gibi az yağlı ya da yağsız urun­leri, yağı azaltılmış peynirleri (normal dilimlenmiş ya da ince doğranmış peynir yerine), ekşi krema yerine kaymaksız yoğurt ve az yağlı suzme yoğurt ve buzlu sut (dondurmaya iyi bir alternatif olarak) secin. Et Grubundan cok az yağı olan ya da kas yağı olan yağsız et dilimleri, tavuk ya da kumes hayvanları beyaz eti (kırmızı etten daha az yağ icerir), derisi alınmış kumes hayvanları ya da yemeden once derisi atılan kumes hayvanları, salam ve sosisli sandvic gibi işlemden gecmiş az yağlı oğle yemeği ve sıvı yağsız konserve balık secin. Yağlar, sıvı yağlar ve tatlılar grubundan, makul porsiyon buyukluğunde az yağlı kahvaltılık margarin, az yağlı salata sosları ve mayonez, az kalorili icecekler ve az yağlı biskuvi ya da hamur işi tercih edin. Aslında bircoğunun toplam kalorisi duşuk olmadığı icin bu urunlere dikkat edilmelidir.
Her kalori duzeyinde besin secerken her besin grubundan yağsız ya da az yağlı gıdaları tercih edin. Fazla yağ tuketimini sınırlayın ve “boş kalori” kaynaklarının tuketimini azaltın.