Gectiğimiz haftalarda sızdırılan ve XDA Developers'ın test etmekte olduğu Android Q yapısı, Android 9.0 Pie surumune fazlasıyla benziyor olsa da işletim sisteminin taşıdığı bazı farklılıklar dikkat cekmeye devam ediyor.
Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri Değişikliklerin arasında tum işletim sistemini kapsayan bir karanlık modun yanı sıra oturum acma ve alışveriş işlemleri icin dahili yuz tanıma desteği de bulunuyor.
Asıl dikkat ceken değişim ise Android Q yapısında artık bir "geri don" butonunun bulunmaması. Android'in ilk yapılarından beridir tum surumlerde kendine yer edinen bu secenek, artık Google'ın Android Pie ile tanıttığı hareketle kontrol şemasına dahil oldu. Google'ın hap şeklindeki butonu Android Pie surumunde ana ekrana donuş, son uygulamalar arasında geciş ve Google Asistan'ı etkinleştirme işlemlerini ustlenmiş ve kullanıcılar bir onceki ekrana geri donme secenekleri olduğunda ortaya cıkan bir butonu kullanmaya başlamıştı. Şimdi ise Android Q bu seceneği de hap şeklindeki butonuna ekleyerek tum navigasyon işlemlerini tek bir butona sığdırıyor. Eğer bu değişiklik final surumune de yansırsa kullanıcılar butonu sola cekerek uygulamalarda bir onceki ekrana geri donuş yapabilecek.
Android Q yapısında dikkat ceken bir diğer gelişme ise son iki uygulama arasında butonu sağa cekerek yapılan gecişin biraz daha hızlı ve akıcı bir animasyona sahip olması. Bunun dışında Android Q navigasyon sisteminin Android Pie surumundeki navigasyon sisteminden farksız olduğu soylenebilir.
Bu noktada bu Android Q surumunun sızdırılan bir onizleme surumu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Google, surumlerde her an bir başka değişikliğe imza atabilir. Google'ın Android Pie surumu işin resmi olarak geliştirici onizleme surumunu gectiğimiz yıl 7 Mart tarihinde yayınladığı goz onune alınırsa yakın bir zamanda Android Q icin geliştirici onizleme surumunun cıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu soyleyebiliriz.
Onceki Haberİşte Excalibur'un ilk RGB'li G750 Notebook'u! Sonraki HaberMicrosoft'tan Yeni Chrome Eklentisi!