Akne, uzun sureli ve sabır isteyen bir tedavi sureci gerektirir. İlaclar aknelerin şiddetine ve nedenine gore duzenlenir. Derinleşmemiş hafif, yuzeyel olan cukur şeklindeki izlere kimyasal peeling etkili olmakla birlikte, derin ve geniş yuzeyli izlerde mikro iğnelerle yapılan dermaroller tedavisi, lazer, dolgu maddesi gibi farklı işlemler uygulanır. Peki sivilce izleir nasıl gecer?


SİVİLCE İZLERİ NASIL GECER?
Sivilce İzlerini Geciren Maskeler: Cilt uzerinde oluşan sivilce izleri icin uygulanacak cilt maskelerinin doğru secimi, problemlerden kısa zaman icerisinde kurtulmak icin onemli bir secenektir. Uzmanların onerdiği Elma Sirkesi karışımlı maske, bu problemi ortadan kaldırabilmek icin onemli secenekler sunuyor.
Sivilce İzleri icin Elma Sirkesi: Cildin ihtiyacı olan vitaminleri sağlayacı ozelliği mevcuttur. Bu nedenle cilt bakım maskelerinde kullanılan en onemli bitkisel urunlerden birisidir. Elma sirkesi, gunluk olarak akşam yatmadan once mutlaka cilde pamuk ile surulmeli ve masaj yapılmalıdır. Bu, sivilce lekelerinin oluşturduğu boşlukların doldurulması acısından son derece onemli olduğu gibi lekelerin de kapanmasını sağlayacaktır.
Sivilce İzleri icin Toz Şeker: Toz şeker cilt maskeleri icin ozellikle peeling etkisi yapan bir maddedir. Toz şeker, ciltte peeling etkisi yapar ve uygulanış şekli yuzunuzu iyice yıkadıktan sonra her akşam hafif nemli toz şekeri yuzunuze yine masaj yapar edası ile yedireceksiniz.
Sivilce İzleri icin Bal: Cildin kaybettiği sıvıyı belli bir miktarda cilde kazandırmak icin onemli bitkisel yontemlerden birisi olarak dikkatleri cekiyor. Herhangi bir karışım olmadan doğal balı yuzunuze surun ve sonrasında biraz bekleyerek iyice yıkayın.
Sivilce Cıkmasını Engellemek: Sivilce yani tıbbi ismiyle 'Akne vulgaris' cok sık gorulen, goreceli olarak tum bireyleri hayatlarında en az bir kez etkileyen bir deri hastalığıdır. İstatistiklere gore 12-18 yaşlar arasındaki kişilerin %85 i, 25-35 yaş arası erişkinlerin yaklaşık %8 i ve 35-55 yaşları arasındaki erişkinlerin de %3 unde değişik derecelerde akne gorulmektedir.
İlk once vucudumuzda sivilce cıkmasını engellemek icin neler yapacaklarımızı sıralayalım. Vucudunuzun kan dolaşımı artacaktır ve boylece cildiniz yeteri kadar oksijen gorecektir. Sivilceleriniz icin yapacağınız en kotu şey onları sıkmak olacaktır. Sivilcelerinizi sıkarak iz bırakmasına neden olabilirsiniz ve bu izler kalıcı olabilir. Yuzunuzu gunde 2-3 kere ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yıkayın.
İnternetten bitkisel karışımları araştırın ve ara ara bu karışımları cildinize uygulayın. Gul suyu sivilceler icin etkili bir cozumdur. Cay da sivilce ve izleri icin etkilidir.