SEO nedir sorusuna burada cevap vermek yerine size kurumsal SEO'nun ne olduğunu hemen anlatmaya çalışalım. Ama SEO nedir ve nasıl yapılır merak ediyorsanız da buradan ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi asıl konumuza dönecek olursak, seo ve kurumsal seo arasındaki farkların neler olduğuna birlikte bakalım.

Kurumsal SEO Nedir?
Kurumsal firmaların arama motorlarında sektörleri ile ilgili yapılan sorgularda üst sıralarda yer alarak kullanıcılara görünmelerini sağlamaya yönelik çalışmaları kapsayan dijital pazarlama ve marka iletişimi yöntemidir.

Neden ''Kurumsal'' SEO

Başına kurumsal gelmesinin tabi ki önemli bir nedeni var. Arama motorlarında bu hizmeti almak isteyen bilinçli kullanıcılar SEO danışmanlığından ziyade çalıştıkları kurumsal firma için bu hizmeti almak istiyorlarsa sorgularının başına kurumsal kelimesinin eklenmesi gerektiğini bilir. Bunun önemli bir nedeni de amaçlarının yalnızca arama motorlarında üst sıralara çıkmak değil müşterilerine güçlü bir imaj çizmeleri gerektiğidir. Tabi ki güçlü markalar da arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve oradaki pazardan da faydalanmak isterler fakat tek amaçları bu değildir.

Bunu bir örnekle vermek gerekirse;

Diyelim ki sektördeki en büyük kargo firmalarından Yurtiçi Kargo Google'da ''kargo'' kelimesi yazıldığında çıkmıyor. Bunun yerine hiç ismi bile duyulmamış bir sürü daha küçük boyutlarda kargo firmaları arama sonuçlarında yer alıyor. Bu kadar güçlü ve sektöründe isim yapmış bir marka olarak Yurtiçi Kargo için bu büyük bir prestij kaygı olur kendileri için. Haliyle bu durumun düzeltilmesi için SEO çalışması yaptırmak isteyen firma bunu kurumsal marka imajlarına zarar vermeden yaptırmak ister. Hepinizin de bildiği gibi üst sıralarda çıkmak uğruna markayı ayaklar altına alan yöntemlerle bir takım SEO çalışması yapan firmalar olduğu aşikar. Kurumsal SEO çalışması yaptırmak isteyen bu büyük firmalar bu gibi durumlara düşmek istemezler. Bu nedenle yapılacak olan SEO çalışmasının marka imajlarına zarar vermeden profesyonelce yapılması gerekmektedir. Küçük ölçekteki daha lokal tarzda çalışan firmalar için bu konu bu kadar önemli olmasa da belli büyüklükteki ve belli bir çizgisi olan markalar için oldukça önemli bir konudur yapılacak olan kurumsal SEO'nun şekli.

Bizim için bu konu çalıştığımız tüm ölçekteki firmalar için geçerli olsa da tüm ajanslar aynı hassasiyette olmadığı için SEO kelimesinin başına kurumsal gelmesi sektörde yeni bir kelimeyi de türetmiştir.

Bu nedenlerden dolayı kurumsal bir SEO çalışması yapılacaksa eğer bu çalışmayı yapacak ajansın marka bilgisi ve kurumsallık anlayışı içinde olması son derece önemlidir. Yoksa üst sıralarda yer alacağız derken markanızın ayaklar altında yer alması kaçınılmaz bir durum olabilir.