Kazancının buyuk bir kısmını yayınladığı reklamlar uzerinden kazanan Google, dun yayınladığı kotu reklam raporu ile geride bıraktığımız yılda 1.7 milyar reklamı yayından kaldırırken 200 reklam vereni de engellediğini duyurdu. Kazanc elde ettiği reklamlara yonelik boyle sıkı bir tutum izlemesi şaşırtıcı gorunebilir fakat Google’ın 2015 yılında da 780 milyon reklamı engellediğini de goz onunde bulundurursak bu durum şirket icin cok da yabancı değil. Peki Google’ın kazanc kapısı reklamlara karşı boylesine agresif bir politika uygulamasının arkasında yatan sebepler neler?

Ayrıca Bkz.Guvenli arama motoru DuckDuckGo 10 milyar anonim arama sayısını geride bıraktı
Google her ne kadar reklamları yayından kaldırarak ve reklam verenleri engelleyerek kendi gelirlerini kısıtlıyor gibi gorunse de kotu amaclı yazılım taşıyan, gercek dışı urun veya hizmetler sunan ve sinir bozucu olan reklamları inceleyen kullanıcıların coğu bir daha reklam bağlantılarına tıklamıyor ve diğer reklam yayıncılarının reklamlarının daha az goruntulenmesine neden oluyordu. Bekledikleri goruntulenme sayısına ulaşamayan reklam verenlerde Google reklamları icin yuksek ucret odemeyi kabul etmeyince kaybeden durumuna duşen Google 2011 yılında ilk defa bu problemin uzerine duşmuş ve 120 milyon reklamı yayından kaldırmıştı.


Reklamlarla Mucadelede Yeni Uygulamalar

Google’ın surdurulebilir reklamlar icin urun sorumlusu olan Scott Spencer, arama motorunun gecen yıl getirdiği iki yenilik ile reklamları daha detaylıca gozden gecirip gerekeni yaptıklarını acıkladı. Bu yeniliklerden ilki izin verilmeyen reklam turlerinin genişletilmesi oldu. Orneğin şirket temmuz ayına kadar izin verdiği maaş gunu kredisi reklamlarını temmuzdan itibaren yasaklayarak yıl sonuna kadar bu amacla verilmiş 5 milyon reklamı yayından kaldırdı.

İkinci yenilik ise arama motorunun istenmeyen reklamları daha hızlı bulmak ve yayından kaldırmak icin kullandığı yeni bir teknoloji. ‘’Tıklama hilesi’’ olarak adlandırılan ve kullanıcıların algılarını manipule ederek daha fazla goruntulenme elde etmeye calışan reklamları yakalamaya yonelik yeni teknolojisi sayesinde şirket 2015’ten altı kat daha fazla, 112 milyon, tıklama hilesi yakaladı ve yayından kaldırdı.

Ayrıca Bkz.Skype'ın kurucusu Niklas Zennstorm'den fintech uygulamasına yatırım kararı
Şirketin endişelendiği bir diğer reklam turu de gercek dışı urun ve hizmet sunma iddiasında bulunan reklamlar. Onaylanmamış ilaclar, taklit veya aldatıcı urunler ve uzun sure Cinli arama motoru Baidu’nun başını ağrıtan gercek dışı kredi reklamlarına karşı savaş acan Google, AdSense reklam ağında bulunan 2 milyon kullanıcıya karşı daha sert reklam politikaları izlemeye başladı ve bu tarz reklamların yer aldığı 500’den fazla siteyi inceleyerek 200 adet kullanıcıyı kalıcı olarak yayın ağından attı.

Geride bıraktığımız yılda reklamlara karşı verdikleri savaştan galip ayrıldığını duşunen şirket bu mucadelenin burada bitmeyeceğini belirterek nasıl ki kendileri reklam engellemek icin yeni teknolojiler geliştiriyorsa kotu niyetli kişilerinden bu tur reklamları korumak icin ceşitli yazılımlar geliştirdiğine dikkat cekti ve herkesin keyif aldığı bir ağın oluşturulması icin bu reklamlarla sonuna kadar mucadele edeceklerinin altını cizdi.