Dunyanın en buyuk startup kampusu olma iddiasındaki Station F”ten ve Facebook’un bu kampuse katılacağından ay başında bahsetmiştik. Facebook, Station F’te nasıl bir rol ustleneceğini nihayet paylaştı. Hem de COO Sheryl Sandberg‘in katıldığı bir basın toplantısıyla.
Station F, henuz acılmış değil ama 3 bin masalık bir Startup bolgesi, ozel ofisler, 24 saat acık 4 mutfak ve kafe gibi imkanlarla girişimcilerin oldukca ilgisini cekecek gercek bir kampus niteliğinde. Fransız milyarder Xavier Niel tarafından kurulan Startup F, Brexit sonrası Avrupa’lı girişimcileri kendine cekmek isteyen Paris icin oldukca iddialı bir adım. Facebook’un bu kampusteki işlevi de azımsanmayacak cinsten.
Facebook’un Girişim Garajı

Yapılan acıklamalara gore Facebook, Startup Garage (Girişim Garajı) adlı yapılanmasıyla kampuste yer alacak. Station F’in kurucu ortaklarından biri olmaktan memnuniyet duyduklarını soyleyen Sandberg, burada girişimlerle calışarak oğreneceklerinin oğreteceklerinden fazla olduğunu ifade ediyor. Zira Facebook 80 masaya sahip olduğu kampuste Facebook her altı ayda bir 10-15 girişimle calışacak. Facebook muhendisleri bu girişimlere destek olacak ve her hafta 30 oğrenci Facebook ile ‘dunyayı daha iyi bir yer haline getirmek’ icin bir araya gelecek.

Chekk, Mapstr, The Fabulous, OneClub ve Karos Facebook’un Station F’te destekleyeceği ilk girişimler arasında ki Facebook’un daha fazla girişime ulaşması elbette zor değil. Zira Facebook’un Fransa’da 32 milyon aktif kullanıcıya sahip olması bir yana Station F, farklı ulkelerden de girişimleri ağırlamaya hevesli. Hatta Turkiye’den de girişimler de katılabiliyor ama masa ucretinin aylık 195 euro olduğunu da hatırlatalım.
Paris Valisi Anne Hidalgo‘nun Paris’in teknoloji girişimlerini cekme konusunda Londra’nın en buyuk rakibi olduğunu soylediğini ekleyelim. Zira bu konuda Berlin’in oldukca iddialı olduğunu da biliyoruz ki Google da dunya genelinde 6 tane bulunan Google Campus adlı girişimcilik merkezinin sonuncusunu Berlin’de acmayı tercih etmişti.