Periscope uygulaması akıllı telefonlarımıza şüphesiz yeni bir hava kattı. Bir uygulama ile elimizde tuttuğumuz akıllı telefonları aynı zamanda canlı yayın aracına çeviren Periscope’un bilinmeyen birçok özelliği bulunuyor. Siz de Periscope kullanıcıysanız veya kullanmayı düşünüyorsanız, uygulamanın bilinmeyen özelliklerine mutlaka göz atın. Hazırladığımız bu listede bu uygulamanın bilinmeyen 11 özelliğini bulabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan sizi listemizle baş başa bırakalım.

1 – Ekran görüntüsü alırken dikkat!


Uygulamaya gelen son güncellemelerle canlı yayın esnasında çekilen ekran görüntüsü (screenshot) alanlar görüntülenebiliyor. Ekran görüntüsü alındığında kalplerin olduğu alanda bir fotoğraf ikonu ve size özel belirlenmiş renk çıkıyor. Böylelikle ekran görüntüsünün kimin tarafından çekildiği bilinebiliyor. Ayrıca alınan ekran görüntülerinin simgesine basıldığında sosyal ağlarda da bu görüntüler kolaylıkla paylaşılabiliyor.

2 – Yatay çekim de var

İlk başlarda dikey çekim ile kullanıcıları sınırlayan Periscope, artık yatay çekimlere de izin veriyor. Canlı yayınlardaki dikey ekran sınırlamasını kaldırdığını duyuran Periscope’un iOS ve Android uygulamalarına gelen güncellemeyle, kullanıcılar telefonlarını yatay pozisyona çevirerek de canlı yayın yapabiliyor.

3 – Kötü yorumları anında engelleyin

Canlı yayın esnasında kötü bir yorum görmek istemiyorsanız, söz konusu yorumu yapan kullanıcının üzerine dokunmak yeterli. Bundan sonra karşınıza çıkan seçeneklerle o kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Engellenen kullanıcıların yorumlarını artık hem sizin hem de diğer kullanıcıların canlı yayınlarında görmeyeceksiniz.

4 – Profil bilgilerinizi düzenleyin

Periscope profilinizi düzenlenmek artık çok daha basit bir hal aldı. Daha önce kullanıcıların Twitter profillerine göre güncellenen Periscope profilleri, artık kişiler kısmındaki profil sayfasından da ayarlanabiliyor. Bu sayfadaki “düzenle” seçeneğine basıldığında, kullanıcı adı ve bilgiler değiştirilebiliyor.

5 – Ekrana çift dokunun kamera değişsin

Bilmeyenler olabilir diye yeniden tekrarlamakta fayda var. Periscope’ta kamera değiştirmek için çok uğraşmasına gerek yok. Kamera yönünü değiştirmek için ekrana hızlı bir şekilde iki kez dokunmak yeterli. Yapılan yayınlarda kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıran bu özelliği kullanmayı unutmayın.

6 – Televizyondan da izleyebilirsiniz

Periscope’u kullanmak için akıllı telefonlara mahkum değilsiniz. tvOS işletim sistemli yeni nesil Apple TV’niz varsa televizyondan da Periscope yayınlarını izleyebilirsiniz. Bunun için Apple TV’inizin App Store mağazasına girin ve Periscope uygulamasını indirin. Artık tüm canlı yayınları Apple TV’niz üzerinden izleyebilirsiniz.

7 – 3D Touch seçenekleriyle daha hızlı

iPhone 6s modellerinde yer alan en önemli özelliklerin başında 3D Touch geliyor. Uygulamalar da buna ayak uydurmak için güncellemelerini birer birer yayınlıyor. Periscope da bunlardan biri. Periscope uygulamasına sert basan kullanıcılara yayınla, karşılıklı takipçilere yayın, teleport ve kullanıcı arama seçenekleri sunuluyor. Böylelikle kullanıcılar Periscope uygulamasını daha hızlı kullanabiliyor.

8 – Teleport ile sürpriz bir yere ışınlanın

Periscope’un en ilginç özelliklerinden biri bizce ‘teleport’. Tamamen canı sıkılan kullanıcılara yönelik bir özellik olan teleport ile rastgele bir canlı yayını izleyebilirsiniz. Kullanıcıların ülkelerine göre canlı yayınlara aktarıldığı bu özelliği mutlaka bir kez deneyin.

9 – Periscope yayınlarınızı kaydedin

Canlı yayınlarda birçok sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bu anları 24 saat boyunca Periscope hesabınızdan izleyebilirsiniz, ancak daha sonra bu videoları izlemek mümkün değil. Bunun için Periscope ayarlarınızdan ‘canlı yayınları kaydet’ seçeneğini açın. Böylelikle yaptığınız canlı yayınları daha sonra galerinizden izleyebilirsiniz.

10 – Bildirimler sizi sıkmasın

Çok fazla kişiyi takip edenlere güzel haberlerimiz var. Gerekli gereksiz her seferinde akıllı telefonunuza bildirim gelmesini istemiyorsanız, ayarlar bölümünden bildirimleri kapatın. Böylece bildirimler sonlanacak. Canlı yayınları ise haber akışı sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

11 – Ne kadar izleniyorsunuz?

Canlı yayın yapmayı seviyoruz ancak bu yayınlar ne kadar izleniyor? Bu sorunun cevabı yine bu uygulamada. Canlı yayınınız bittikten sonra altta yer alan bilgi ekranını sola doğru çekin. Bu ekranda ne kadar süre canlı yayın yaptığınız, kaç kişinin izlediği ve ortalama kaç dakika izlendiği bilgisi veriliyor.